روتین پوستی مردانه مناسب برای 40، 50 و 60 سالگی

مراقبت پوستی مردانه بعد از 40 سالگی

روتین پوستی مردانه مناسب برای پس از ۴۰ سالگی

پوست ما از همان بدو تولد تا زمان میانسالی به مراقبت نیاز دارد. همان طور که باید به فکر سلامتی سایر اعضای بدن بود، پوست نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضا می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد. می‌بینیم که نوزادان و کودکان انواع مختلفی از روغن‌ها و كرم‌های مختلف را دارند. نیاز به مراقبت در سال‌های بعدی هم کاهش نخواهد یافت و همواره باید به پوستتان اهمیت بدهید.

با افزایش سن و در دوره میانسالی، نیاز به مراقبت بیش از پیش خواهد بود. اگر چه می‌بایست از دوره جوانی پیشگیری و مراقبت را آغاز کنید، اما در این دوره نیاز به رسیدگی پوست بیشتر از همیشه است. در سال‌های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ سالگی پوست وضعیت و نیازهای متفاوتی دارد که خوب است با آن‌ها آشنا باشید. حتی اگر هنوز به این سن نرسیده‌اید، خوب است اطلاعاتتان را در این حوزه افزایش دهید.

روتین پوستی افراد پس از ۴۰ سالگی چه تفاوتی دارد؟ 

همان طور که می‌دانید روتین پوستی مردانه بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر شخص تعیین می‌شود. انواع مختلف پوست در افراد دیده می‌شود و هر یک از آن‌ها در موقعیت‌های مختلف نیز خواص گوناگونی خواهند داشت. یکی از موارد تاثیرگذار بر روتین پوستی، نوع پوست است.

افراد ممکن است پوست معمولی، خشک، چرب و یا حساس داشته باشند. همچنین مشکلات پوستی خاص در روتین پوستی تغییراتی ایجاد خواهند کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حتی محل زندگی شما نیز ویژگی‌های پوستتان را تغییر خواهد داد و در نتیجه آن، به روتین متفاوتی نیاز خواهید داشت. در کنار همه این موارد، سن و سال یک فاکتور بسیار مهم و تأثیرگذار است که شاید اصلی‌ترین نقش را داشته باشد. هر متخصصی که بخواهد روتین پوستی برایتان تعریف کند، قطعاً به سن و سالتان توجه خواهد کرد.

با افزایش سن تغییراتی در بافت‌های پوست ایجاد می‌شود که باید به آن‌ها توجه کرد. به عنوان مثال پوست خشک‌تر می‌شود و تولید کلاژن در آن کاهش پیدا می‌کند. همین موارد می‌توانند تغییرات قابل توجهی را در پوست ایجاد کنند. از این رو روتین پوستی افراد میانسال نیز متفاوت از جوانان خواهد بود. برخی از نکات مهمی که در روتین پوستی افراد بالاتر از ۴۰ سال باید در نظر گرفته شود، در ادامه بررسی شده‌اند.

پوستتان را سفت و کشیده نگه دارید

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در روتین پوستی افراد پس از ۴۰ سال باید رعایت شود، توجه به سفتی و کشیدگی پوست است. به هر میزان که سن شما افزایش پیدا کند، تولید کلاژن در پوست کندتر و کمتر خواهد شد. از آن جا که رشته‌های کلاژن در سفتی پوست نقش دارند، کمبود آن‌ها ظاهر پوست را تغییر خواهد داد و باعث شل شدن پوست خواهد شد. از همان دوران جوانی باید به فکر تحریک کلاژن سازی پوست باشید و پوستتان را ترمیم کنید. در سنین بالاتر در صورت عدم وجود کلاژن کافی ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های تهاجمی وجود داشته باشد.

از بروز لکه‌های پوستی جلوگیری كنید

معمولاً با افزایش سن، لکه‌هایی روی پوست پدیدار می‌شوند که با یک روتین پوستی مناسب می‌توان آن‌ها را محدود کرد. عمده این لکه‌ها به دلیل تأثیرات طولانی مدت نور خورشید ایجاد شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز ممکن است ناشی از بیماری‌ها یا سایر عوامل باشند. لکه‌های خورشیدی یا لکه‌های پیری بیشتر با پیشگیری در دوره جوانی کنترل می‌شوند. با این حال روتین‌هایی نیز برای از بین بردن یا کمرنگ کردن این هایپرپیگمنتاسیون‌ها وجود دارد. این لکه‌ها را می‌توان از دیگر معضلات مهم و قابل توجه افزایش سن دانست.

مبارزه با چین و چروک‌ها

چین و چروک‌ها در حقیقت به دنبال شل شدن پوست بروز پیدا می‌کنند و دلیل بروز آن‌ها مشابه است. در واقع به دنبال آن که تولید کلاژن در سلول‌های پوستی کاهش می‌یابد، پوست شل شده و بخش‌هایی از آن روی هم می‌افتد. همچنین به دلیل از بین رفتن رشته‌های الاستین و خاصیت کشسانی، بخش‌هایی كه مکرراً به حالت چین خورده در می‌آیند، به فرم اصلی خود بر نمی‌گردند. به همین خاطر است که خط خنده ‌و خط اخم روی پوست نمایان می‌شوند. با افزایش سن باید به دنبال راه‌هایی برای رهایی از چین و چروک‌ها بود. البته تنها در صورتی که دوست دارید کمی جوان‌تر به نظر برسید؛ چرا که این پروسه نیز بخشی از روند طبیعی بدن است و ایراد محسوب نمی‌شود.

مراقب بروز بیماری‌های پوستی باشید

به هر میزان که سنتان افزایش پیدا کند، احتمال بروز مشکلات پوستی نیز بیشتر خواهد شد. طبیعتاً یک مرد ۵۰ ساله در شرایط مشابه نسبت به مردی ۳۰ ساله، مدت زمان بیشتری را در معرض آلاینده‌ها و عوامل آسیب‌رسان بوده است. به همین خاطر احتمال بروز مشکلات و بیماری‌های پوستی نیز افزایش پیدا می‌کند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که می‌تواند برای پوست ایجاد شود، سرطان پوست است. این بیماری می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد که قرارگیری در معرض آفتاب بدون هیچ گونه محافظ، می‌تواند اصلی‌ترین فاکتور باشد.

روتین مناسب برای آقایان در ۴۰ سالگی 

آقایان با عبور از ۴۰ سالگی باید تغییرات جدی و مهمی را در روتین پوستی خود ایجاد کنند. دهه پنجم زندگی یعنی سال‌های بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی، آغاز ایجاد چین و چروک‌های عمیق در پوست است. از این رو باید از بروز آن‌ها جلوگیری کنید. در این سال‌ها رفته رفته رشته‌های کلاژن پوست تحلیل می‌روند؛ تا جایی که پوست حالتی شل پیدا می‌کند. البته این افتادگی چندان محسوس نیست؛ اما می‌توانید تغییرات پوستتان را احساس کنید. از سوی دیگر نیاز به مراقبت برای جلوگیری از بروز بیماری‌های پوستی نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سرطان پوست به عنوان یک بیماری حاد، بیش از ۴۰ درصد از کل مبتلایان دنیا را به خود درگیر می‌کند که آمار قابل توجهی محسوب می‌شود.

روتین پوستی مناسب آقایان در ۵۰ سالگی

یکی از مهم‌ترین تغییرات پوست پس از ۵۰ سالگی، خشک شدن پوست و از دست دادن رطوبت است. هرقدر سن افزایش می‌یابد پوست خشک‌تر می‌شود و نیاز به هیدراتاسیون افزایش می‌یابد. از این رو پس از ۵۰ سالگی باید به هیدراتاسیون توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین باید بدانید که بیماری‌های خاص پوست اغلب پس از ۵۰ سالگی با احتمال بیشتری بروز پیدا می‌کنند. محافظت از پوست در برابر عوامل آسیب‌زا در این دوره همچنان باید به قوت قبل و حتی بیش از پیش صورت گیرد.

از دیگر تغییرات قابل توجه پوست در سنین پس از پنجاه سالگی، کاهش شدید تولید کلاژن است. در این سال‌ها تولید کلاژن به حداقل می‌رسد و پوست افتاده می‌شود. همچنین چروک‌ها عمق بیشتری پیدا می‌کنند و باید به آن‌ها توجه شود. استفاده از محصولات جوان‌كننده می‌تواند این چروک‌ها را پوشش دهد.

روتین حرفه‌ای مردانه برای ۶۰ سالگی

پس از ۶۰ سالگی نه‌تنها کلاژن و الاستین توسط سلول‌های پوستی تولید نمی‌شوند، بلکه رشته‌های کلاژن موجود هم شروع به تجزیه می‌کنند و رفته رفته از بین می‌روند. حتی آن‌ها که بهترین روتین‌های پوستی را نیز رعایت کرده باشند، در این سنین دچار چین و چروک و افتادگی پوست می‌شوند و از این حقیقت، گریزی نیست. در این دهه از زندگی نیز باید مانند قبل، استفاده از محصولات جوان ساز را جدی بگیرید و حتی افزایش دهید. همچنین استفاده از آبرسان‌ها در این دوره باید به حداکثر برسد تا پوستتان دهیدراته نشود.

مناسب‌ترین محصولات مراقبت پوستی برای سنین پس از ۴۰ سالگی

در قسمت‌های قبل اطلاعات کلی درباره موارد حائز اهمیت در هر دهه از میان‌سالی ذکر شدند. بسیار مهم است که با ترکیبات مورد نیاز پوست نیز آشنا باشید تا بتوانید روتین مناسبی را برای این سال‌ها در نظر بگیرید. در ادامه چند مورد از مناسب‌ترین محصولات و ترکیبات را معرفی می‌کنیم.

سرم آنتی اکسیدان

یکی از کاربردی‌ترین محصولات مراقبت پوستی برای جوان سازی پوست، سرم آنتی اکسیدان است. همه ما می‌دانیم که آنتی اکسیدان‌ها برای تمام اعضا و جوارح بدن مفید هستند و مانع آسیب دیدن آن‌ها توسط رادیکال‌های آزاد می‌شوند. متخصصان پوست نیز معتقدند آنتی اکسیدان‌ها باعث جوانسازی پوست می‌شوند و رادیکال‌های آزاد ناشی از اشعه‌های UV را خنثی می‌کنند.

سرم‌های آنتی اکسیدانی نظیر ویتامین C و E از بهترین‌ها هستند و می‌توانند کیفیت پوستتان را چندین درجه بهبود ببخشند. این سرم‌ها آسیب‌های پوستی را نیز ترمیم می‌کنند‌. بهترین زمان استفاده از آنتی اکسیدان‌ها، صبح است. کمی از سرم را روی پوست ریخته و ماساژ دهید تا به خوبی جذب شود.

محصولات دارای ویتامین A

ویتامین A یکی از مهم‌ترین محصولاتی است که می‌توانید برای جلوگیری از پیر شدن پوست مورد استفاده قرار دهید. رتینول یا رتینوئید یکی از ترکیبات و مشتقات ویتامین A است که در محصولات جوان ساز و ضد پیری به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درصدهای کم از رتینوئید در برخی محصولات وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. برای استفاده از درصدهای بیشتر رتینوئید، نیاز به نسخه پزشک دارید. رتینول می‌تواند چین و چروک‌ها را کاهش دهد و پوستتان را شفاف‌تر کند. معمولاً پس از ۳۰ سالگی باید مصرف ویتامین A و رتینول را آغاز کنید؛ اما پس از ۴۰ سالگی مصرف آن را جدی بگیرید.

مرطوب‌کننده و آبرسان

همان طور که گفتیم، در سنین بالا آبرسانی به پوست اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که پوست رفته رفته خشک‌تر خواهد شد‌. یکی از اصلی‌ترین اجزای هر روتین پوستی ساده برای هر سنی، استفاده از آبرسان و مرطوب کننده است. با این حال استفاده از آن پس از ۴۰ سالگی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پس از هربار شستشوی پوست باید به خوبی آبرسانی را انجام دهید. استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید باعث می‌شود پوستتان برای مدت طولانی‌تری هیدراته باقی بماند. حتماً این مورد را جدی بگیرید.

کرم دور چشم

پوست دور چشم به مراتب نازک‌تر از سایر قسمت‌های صورت است و به همین خاطر بیش از آن‌ها در معرض بروی مشکلاتی نظیر چین و چروک قرار می‌گیرد. حتی نخستین چروک‌های صورت هم در همین ناحیه پدیدار می‌شوند. از این رو توصیه می‌شود از ۲۵ سالگی به بعد، حتماً کرم دور چشم را در برنامه خود داشته باشید. پس از ۴۰ سالگی استفاده از کرم دور چشم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و باید هر شب از آن استفاده کنید.

کرم شب

کرم شب معمولاً نوعی کرم است که بافت سنگینی دارد و می‌تواند ترکیبات مورد نیاز پوست را در اختیار آن قرار دهد. این کرم‌ها باید پیش از خواب مورد استفاده قرار بگیرند تا زمان بیشتری برای اثرگذاری داشته باشند. از شب تا صبح کرم شب می‌تواند پوستتان را به خوبی هیدراته کند، مواد معدنی مورد نیاز را در اختیار پوستتان قرار دهد و آسیب‌های آن را بر طرف کند. استفاده از این محصولاتی که ارزش بالایی دارند، سبب ترمیم و بهبود وضعیت پوستتان خواهد شد.

کرم ضد چروک

کرم ضدچروک ترکیبات متعددی دارد که کلاژن سازی پوست را تحریک می‌کنند. این موضوع باعث تقویت بافت پوست شده و در نهایت کلاژن پوست را افزایش می‌دهد. باتوجه به این که در سنین بالا کلاژن سازی کاهش می‌یابد، استفاده از یک کرم ضدچروک ضروری است. سعی کنید پس از ۴۰ سالگی ضدچروک را نیز در روتین پوستی خود بگنجانید. هرقدر سنتان بیشتر شود، به این ترکیبات بیشتر نیاز خواهید داشت.

نتیجه گیری

طبیعتاً علاوه بر آن چه که گفته شد، ترکیبات دیگری نیز وجود دارند که برای روتین پوستی پس از ۴۰ سالگی پیشنهاد می‌شوند. ما کاربردی‌ترین و مهم‌ترین مواردی که در دوره میانسالی باید به آن‌ها توجه شود را معرفی کردیم. با این حال محصولی نظیر ضدآفتاب باید در تمام سال‌های زندگی مورد استفاده قرار گیرند و هیچ‌گونه اهمال‌کاری در استفاده از آن پذیرفته نیست. فراموش نکنید که در هر سن و سالی داشتن یک روتین پوستی مناسب می‌تواند بر ظاهر شما تأثیر مثبت داشته باشد.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top