روتین پوستی مناسب برای از بین بردن چین و چروک

مراقبت پوستی مردانه برای چین و چروک

هر قدر سن شما افزایش پیدا می‌کند، سلول‌های بدنتان پیرتر می‌شوند و با وجود آن که بدن به صورت مداوم آن‌ها را جایگزین می‌کند، باز هم پروسه تکثیر در اثر افزایش سن با مشکل مواجه خواهد شد. به همین خاطر است که سلول‌های پوستی هم دچار مشکل می‌شوند و تولید مواد مورد نیاز را کاهش می‌دهند.

علاوه بر آن جایگزین شدن سلول‌های پوستی آسیب‌دیده نیز به سختی انجام می‌شود. از این رو افراد با افزایش سن بیشتر به روتین پوستی و مراقبت از پوست نیاز دارند. هر فردی با افزایش سن به یک روتین پوستی ضد پیری برای کاهش چین و چروک‌ها نیاز خواهد داشت. شما چه چیزهایی درباره روتین پوستی ضدپیری می‌دانید؟

چه زمانی باید روتین پوستی ضد پیری را آغاز کنیم؟

نخستین سوالی که باید به آن پاسخ داده شود این است که آقایان چه زمانی باید یک روتین ضد پیری را آغاز کنند تا پوستی جوان و شاداب داشته باشند؟ در پاسخ به این سوال باید به همان اصطلاح همیشگی پیشگیری بهتر از درمان است رجوع کنیم. زمانی که هنوز چین و چروک‌ها روی پوستتان نمایان نشده‌اند، به راحتی می‌توانید از بروز زودهنگام آن‌ها جلوگیری کنید و پوستی جوان و زیبا داشته باشید.

هرگز این موضوع را فراموش نکنید که فرایند پیری  وایجاد چین و چروک روی پوست، بخشی از روند تکاملی انسان است و به هیچ عنوان نمی‌توان برای همیشه از بروز آن‌ها جلوگیری کرد. با این حال می‌توانید فرایند پیری پوست را به تأخیر بیندازید و برای مدت بیشتری پوستی جوان و شاداب داشته باشید. بهترین زمان برای شروع یک روتین پوستی ضدپیری، ابتدای دهه سوم زندگی است. پس از آن که وارد 20 سالگی می‌شوید، داشتن یک روتین پوستی ضدپیری به شما کمک می‌کند تا دیرتر دچار چین و چروک‌ها شوید.

البته اگر در اوایل دهه چهارم هستید هم نگران نباشید. از آن جا که نشانه‌های پیری پوست به تازگی در شما ظاهر شده‌اند، می‌توانید به راحتی آن‌ها را کنترل کنید. یک نکته طلایی که باید بدانید این است که حتی عمیق‌ترین چروک‌ها را می‌توانید با محصولات مراقبت پوستی مناسب، کمرنگ کنید. بنابراین هیچ وقت برای شروع کردن یک روتین پوستی مناسب دیر نیست!

معرفی یک روتین پوستی ضد پیری ساده برای آقایان

همان طور که پیش‌تر بارها به این مسئله اشاره کرده‌ایم، آقایان بیشتر از بانوان در معرض عوامل آسیب‌زا قرار می‌گیرند و از این رو پوست آن‌ها بیشتر مستعد بروز مشکلاتی مثل چین و چروک است. البته این موضوع به ژنتیک و عوامل محیطی نیز بستگی دارد. با این حال شما باید به عنوان یک مرد متشخص که به ظاهر و آراستگی خود اهمیت می‌دهد، یک روتین هرچند ساده برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌ها داشته باشید.

روتین ضدپیری چند مرحله مشابه با سایر روتین‌های پوستی دارد و در نهایت چند محصول ضدپیری نیز به روتین اضافه می‌شوند تا با خاصیت ضد چروک خود، اثربخشی روتین را بیشتر کنند. در ادامه یک روتین ضد پیری ساده و در عین حال اثربخش را بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که پوست شما بسته به سنتان، نیازهای متفاوتی خواهد داشت و ممکن است نیاز به  تغییرات جزئی در این روتین وجود داشته باشد.

پاکسازی

در هر روتین پوستی، نخستین مرحله پاکسازی پوست است و این بلااستثناء در تمام روتین‌ها تکرار می‌شود. تا زمانی که منافذ پوستتان را از آلودگی‌ها پاک نکنید، نمی‌توانید پوست شادابی داشته باشید. حتماً یک شوینده مناسب نوع پوست خود را انتخاب کرده و روزی دو مرتبه صبح و شب، صورتتان را با آن بشویید.

لایه برداری

از دیگر مراحل حائز اهمیت در روتین‌های پوستی، لایه برداری است. برای آن که سلول‌های مرده را از سطح پوست حذف کنید، باید از لایه بردار استفاده نمایید. این کار باعث زیبایی و شفافیت پوست می‌شود. همچنین سبب خواهد شد تا محصولات ضدپیری بهتر به سلول‌های زنده برسند و اثرگذاری بیشتری داشته باشند. لایه برداری معمولاً دو بار در هفته با یک اسکراب و لایه بردار مناسب انجام می‌شود.

مرطوب کردن

هرگز فراموش نکنید که کلید جوانی و شادابی پوست، هیدراته نگه داشتن آن است. برای آن که پوستتان جوان، شاداب و باطراوت باشد، باید آن را به خوبی هیدراته کرده و رطوبت مورد نیاز آن را تأمین کنید. به همین خاطر استفاده از یک آبرسان و مرطوب‌کننده خوب، تأثیر به سزایی بر جوانی پوستتان خواهد داشت. پس از هربار شستشوی صورت با پاک‌کننده، باید پوستتان را مرطوب کنید و این ارتباطی به نوع پوستتان ندارد.

استفاده از سرم‌های ضدپیری

مهم‌ترین نکته در خصوص داشتن یک روتین ضدپیری مناسب این است که ترکیبات مناسب برای از بین بردن چروک‌ها را بشناسید. با شناخت این ترکیب‌ها می‌توانید محصولات پوستی حاوی آن‌ها را انتخاب کرده  و پوستی جوان و شاداب داشته باشید. در ادامه مهم‌ترین ترکیبات ضدپیری را معرفی خواهیم کرد.

  • پپتیدها: پپتیدها درشت مولکول‌های متشکل از آمینواسیدها هستند که به عمق پوست نفوذ کرده و چین‌های ظریف را محو می‌کنند. معمولاً ترکیبی از پپتیدها و کلاژن در کرم‌های روز و شب می‌تواند برای از بین بردن چروک‌ها مناسب باشد.
  • رتینول: رتینول یکی از بهترین ترکیبات ضدپیری هستند که از ویتامین A مشتق می‌شوند. این ترکیب می‌تواند چرخه سلولی را فعال کرده و تولید کلاژن را نیز افزایش دهد. مرطوب‌کننده‌های حاوی رتینول تأثیر فوق‌العاده‌ای بر پوست دارند و چروک‌ها را کمرنگ می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم هر شب از سرمی حاوی رتینول و ویتامین B3 استفاده کنید تا شاهد تغییرات قابل توجهی در چین و چروک‌های صورتتان باشید.
  • نیاسینامید: نیاسینامید در واقع همان فرم موضعی ویتامین B3 است که نقش مؤثری در حفظ رطوبت پوست و افزایش تکثیر سلولی دارد. این ماده نیز برای کمرنگ کردن چین و چروک‌ها فوق‌العاده عمل می‌کند.
  • اسید هیالورونیک: اسید هیالورونیک را تقریباً همه می‌شناسند. این ماده یک درشت مولکول است که مقدار زیادی آب را به خود جذب کرده و سبب مرطوب نگه داشتن پوست می‌شود. اسید هیالورونیک برای جوانسازی پوست معجزه می‌کند. شما می‌توانید از انواع محصولات حاوی هیالورونیک اسید برای شادابی پوست استفاده کنید.

نتیجه گیری

در کنار این روتین پوستی ساده لازم است که سبک زندگی خود را نیز اصلاح کنید. نوشیدن مقدار کافی آب، خواب مناسب و کافی، تغذیه سالم، کاهش استرس و اضطراب و ترک سیگار و الکل تأثیر به سزایی بر جوانسازی پوستتان خواهند داشت. شما چه عوامل دیگری را بر جوانی و شادابی پوست، مؤثر می‌دانید؟

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top