آیا روتین پوستی برای مردان متفاوت است؟

تفاوت روتین پوستی مردانه و زنانه

این روزها بسیاری از آقایان به این باور رسیده‌اند که پوست مردان نیز نیاز به مراقبت دارد و روتین پوستی تنها مختص بانوان نیست. آقایان به سبب شرایط محیطی و فعالیت زیاد، گاهاً بیشتر از بانوان نیز به مراقبت‌های پوستی نیاز دارند و هر مردی که به زیبایی ظاهر و سلامت خود اهمیت می‌دهد، باید یک روتین هرچند ساده برای خود تنظیم کند.

پس از پرداختن به این موضوع، لازم است کمی هم به تفاوت‌های روتین پوستی مردانه و زنانه بپردازیم. برخلاف تصور عده‌ای از افراد، روتین‌های زنانه و مردانه با هم تفاوت دارند و آقایان می‌بایست روتین مناسب خودشان را انتخاب کنند. اگر هنوز چیزی درباره تفاوت روتین پوستی مردانه نمی‌دانید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

چرا روتین پوستی مردانه با روتین زنانه متفاوت است؟

اگر به عنوان یک مرد از یک روتین پوستی زنانه پیروی کنید، به نتیجه دلخواه دست پیدا نمی‌کنید. بالعکس، اگر یک خانم از روتین پوستی شما استفاده کند، عملاً تغییری را احساس نخواهد کرد. چه بسا حتی پیروی از روتین جنس مخالف هم کار دشواری باشد و قادر به دنبال کردن آن نباشید! دلیل این موضوع چیست؟

آقایان و بانوان از نظرهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و این موضوع هم به فیزیک و هم به روحیات آن‌ها مربوط می‌شوند. هر یک از این تفاوت‌ها باعث می‌شوند که آن‌ها نیازهای مختلفی داشته باشند و نتوان از یک روتین یکسان برای هر دوی آن‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال این یک مسئله اثبات شده است که عمده آقایان حوصله انجام دادن روتین‌های پوستی سنگین با چندین مرحله سخت را ندارند! اغلب آقایان خارج از منزل کار می‌کنند و پس از رسیدن به منزل می‌بایست مدتی را نیز به خانواده اختصاص دهند؛ بنابراین عملاً زمان زیادی برای رسیدگی به پوست باقی نمی‌ماند. بر این اساس، روتین پوستی آقایان باید مختصر و در عین حال مفید باشد! این کار عمدتاً با ارائه یک روتین بیسیک و ساده انجام می‌شود. در ابتدا باید سعی کنید یک روتین ابتدایی و ضروری را تعریف کنید که مراحل اصلی در آن تعریف شده باشد. در ادامه و به مرور می‌توان مراحل این روتین را بیشتر کرد تا برای آقایان خسته‌کننده نباشد.

مورد بعدی از تفاوت‌‌های روتین پوستی مردانه و زنانه، تفاوت نوع پوست آن‌هاست. پوست آقایان و بانوان به صورت ذاتی و ژنتیکی با یکدیگر متفاوت است. از این رو نیازهای مختلفی دارند و باید از روتین خاصی برای پاسخگویی به این نیازها استفاده کرد. این تفاوت‌ها در تراکم انواع بافت‌های تشکیل دهنده پوست، آغاز فرایند پیری، ترکیبات تولید شده توسط سلول‌های پوستی و … است.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشت، محصولات پوستی مردانه و زنانه است. بدیهی است که محصولات مراقبت پوستی بر اساس نیازهای هر نوع پوست ساخته می‌شوند؛ بنابراین محصولات مراقبت پوستی هر جنسیت، نمی‌تواند برای جنس دیگر مثمر ثمر باشد. آقایان برای آن که نتیجه مطلوبی بگیرند، باید از محصولات پوستی خودشان استفاده کنند.  

نوع پوست مردان چه تفاوتی با بانوان دارد؟

برای آن که به طور کامل با تفاوت روتین پوستی آقایان و بانوان آشنا شده و از ضرورت آن آگاه شوید، لازم است نگاهی به تفاوت نوع پوست آن‌ها داشته باشیم. آگاهی از این تفاوت‌ها باعث می‌شود که راحت‌تر بتوانید روتین پوستی مردانه مناسب خود را انتخاب کنید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین تفاوت‌ها  را بررسی خواهیم کرد.

پوست آقایان چرب‌تر است

نخستین تفاوت پوست اقایان و بانوان در میزان چربی آن‌هاست. پوست همه افراد برای آن که لایه محافظ قوی‌تری داشته باشد، چربی یا سبوم ترشح می‌کند؛ اما میزان ترشح سبوم در آقایان به مراتب بیشتر از بانوان است. این موضوع به ترشح آندروژن‌ها مربوط است. آندروژن‌های هورمون‌های طبیعی یا صناعی هستند که سبب بروز خصوصیات مردانه می‌شوند. افزایش ترشح این هورمون‌ها با ترشح سبوم رابطه مستقیم دارد. پوست آقایان پس از بلوغ با افزایش آندروژن، چربی بیشتری ترشح می‌کند که باعث ایجاد جوش و آکنه می‌شود. به همین خاطر است که آقایان نسبت به بانوان، بیشتر با آکنه مواجه خواهند بود و این عارضه در آن‌ها ماندگار است.

کلاژن بیشتری در پوست آقایان وجود دارد

از دیگر تفاوت‌های ساختاری پوست مردان با زنان، می‌توان به مقدار کلاژن پوست اشاره کرد. در مردان چربی زیر پوست کمتر و کلاژن بیشتر است. با توجه به این موضوع، خبر خوش برای آقایان این است که آن‌ها 15 سال دیرتر از بانوان فرایند پیری پوست را آغاز می‌کنند. کلاژن عامل اصلی حفظ خاصیت ارتجاعی پوست محسوب می‌شود و افزایش میزان آن  به معنای جوانی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک خواهد بود. با توجه به این موضوع می‌توان دریافت که آقایان در صورت نداشتن فاکتور مخرب، کمی دیرتر به روتین پوستی ضدپیری نیاز خواهند داشت.

پوست آقایان معمولاً حساسیت کمتری دارد

در یک قیاس کلی می‌توان گفت که پوست بانوان از پوست آقایان حساس‌تر و نازک‌تر است. در مقالات دیگر به انواع پوست پرداخته‌ایم و اگر آن‌ها را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که یکی از انواع پوست‌ها، پوست حساس است. این نوع پوست معمولاً به مراقبت زیادی هم نیاز دارد و سریعاً به برخی عوامل غیرحساسیت‌زا واکنش می‌دهد.

این نوع پوست معمولاً در بانوان دیده می‌شود و کمتر کسی از آقایان دارای پوست حساس است. با توجه به این موضوع، آقایان معمولاً به روتین پوستی پوست حساس نیازی نخواهند داشت. همچنین ضخیم‌تر بودن پوست آقایان در مقایسه با پوست بانوان باعث می‌شود که از برخی جهات، به توجه سختگیرانه نیاز نداشته باشند.

پوست آقایان پرمو و نسبتاً خشن است

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها میان پوست آقایان و بانوان، وجود موهای ضخیم بر صورت آقایان است. مو نقش بسیار مهمی در کیفیت و سلامت پوست دارد. موی صورت آقایان ضخیم است و برای شیو کردن آن باید از ابزاری مانند تیغ اصلاح استفاده شود.

حرکت تیغ بر روی صورت، خود می‌تواند باعث وارد شدن آسیب‌های متعدد به پوست شود. ناحیه رویش ریش در صورت آقایان به مراقبت جدی با محصولات مراقبت پوستی قوی نیاز دارد. این درحالیست که موی صورت بانوان به مراتب نازک‌تر است و از ابزارهای دیگری برای حذف آن‌ها  استفاده می‌شود.

رطوبت پوست مردان بیشتر از خانم‌هاست

پوست آقایان در مقایسه با پوست بانوان مرطوب‌تر است؛ البته ممکن است این موضوع درباره همه افراد صادق نباشد! پوست آقایان رطوبت خود را به راحتی از دست نمی‌دهد و به طور کلی یک پوست معمولی در آقایان، نیاز کمتری به مرطوب‌کننده خواهد داشت. بانوان می‎بایست از مرطوب‌کننده قوی‌تری استفاده کنند تا رطوبت کافی برای پوستشان تأمین شود.

آقایان معمولاً پوست تیره‌تری دارند

معمولاً پوست آقایان در مقایسه با پوست بانوان، تیره‌تر است. این موضوع به دلیل وجود رنگدانه‌ای به نام ملانین در پوست است که تراکم آن در آقایان بیشتر از بانوان است. به همین خاطر آقایان در هر نژادی، پوست تیره‌تری نسبت به بانوانی از همان نژاد دارند. پوست تیره می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود. به عنوان مثال احتمال ماندگار شدن زخم‌ها و لکه‌ها در پوست تیره بیشتر است. بنابراین اقایان از این نظر به مراقبت بیشتری نیاز خواهند داشت.

حساسیت پوست روشن در برابر آفتاب بیشتر است؛ از این رو پوست تیره کمی دربرابر نور خورشید مقاوم است، اما با درصد بیشتری مستعد ابتلا به سرطان پوست خواهد بود. این به دلیل عدم توانایی مقابله با اشعه‌های فرابنفش است.

تفاوت محصولات مراقبت پوستی مردانه و زنانه

با توجه به تفاوت‌های موجود در پوست مردان و زنان که در قسمت قبل به آن‌ها پرداختیم، محصولات پوستی آقایان و بانوان نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. نخستین تمایزهایی که بین محصولات بهداشتی زنانه و مردانه ایجاد شد، مربوط به شامپوها بود. آن روزها اطلاعات عموم درباره محصولات روتین پوستی تا این حد بالا نبود و توجه چندانی هم به محصولات بهداشتی مردانه نمی‌شد.

رفته رفته اطلاع‌رسانی‌ها درباره این محصولات ویژه و تفاوتشان با سایر محصولات انجام شد. حالا بسیاری از آقایان اطلاعات قابل قبئلی درباره محصولات پوستی مردانه دارند. چند مورد از تفاوت‌های محصولات مراقبت پوستی مردانه را بررسی خواهیم کرد:

 • محصولات مراقبت پوستی مردانه اغلب چربی کمتری دارند. باتوجه به این که میزان چربی پوست آقایان معمولاً زیاد است، محصولات مراقبتی باید میزان چربی را کاهش داده و به تعادل برسانند. به عنوان مثال شوینده‌های مناسب پوست آقایان معمولاً چربی و سبوم پوست را کاهش می‌دهند.
 • پوست آقایان به مرطوب‌کننده قوی نیاز ندارد. با توجه به این که رطوبت پوست مردان بیشتر است، استفاده از یک مرطوب‌کننده معمولی نیز می‌تواند کافی باشد و نیاز به فرمولاسیون‌های قوی و پیچیده نیست.
 • استفاده از محصولات پوستی برای شیو کردن، بسیار مهم است. آقایان باید از محصولات قوی و مناسب استفاده کنند تا پوست سالمی داشته باشند. شیو کردن صورت بدون استفاده از محصولات مراقبتی در دراز مدت آسیب شدیدی به پوست صورت وارد می‌کند.
 • آقایان معمولاً تا پیش از سی سالگی به استفاده از محصولات ضدپیری نیاز ندارند و میزان کلاژن در محصولات پوستی مردانه کمتر است. استفاده از محصولات پوستی زنانه که کلاژن‌سازی را تحریک می‌کنند برای آقایان ضرورتی ندارد.
 • همان طور که گفته شد، پوست اقایان ضخیم‌تر است؛ بنابراین جذب مواد به عمق پوست سخت‌تر انجام می‌شود. برای تغذیه  پوست یا استفاده از انواع سرم‌ها، کرم‌ها و … باید از فرمولاسیون‌های قوی با جذب بالا استفاده شود.
 • محصولات مراقبت پوستی مردانه معمولاً سبک‌تر بوده و وزن کمتری دارند. این محصولات اغلب به سرعت جذب شده و با استعمال آن‌ها احساس سنگینی روی پوستتان نخواهید داشت.
 • برای تولید محصولات مراقبت پوستی مردانه اغلب تلاش می‌شود تا چند کارایی برای یک محصول در نظر گرفته شود. به این ترتیب آقایان می‌توانند با یک تیر، چند نشان بزنند و از داشتن یک روتین ساده، نهایت استفاده را ببرند.

در انتخاب روتین پوستی مردانه باید به چه مواردی توجه کنیم؟

برای آن که یک روتین پوستی مردانه مناسب داشته باشید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید، باید به برخی از نکات بسیار مهم توجه کنید. آن چه که پیش‌تر درباره تفاوت پوست مردان و زنان گفته شد، یک نتیجه‌گیری کلی از طیف وسیعی از افراد بوده است؛ بنابراین استثناهایی نیز در این بین دیده می‌شوند. به عنوان مثال زمانی که گفته می‌شود پوست آقایان در مقایسه با پوست بانوان چرب‌تر است، به این معنا نیست که پوست خشک در میان آقایان وجود ندارد؛ بلکه به معنای بالاتر بودن میزان چربی به طور میانگین در تمام آقایان است. اگر می‌خواهید روتین پوستی اصولی و مناسبی داشته باشید، به نکاتی که در ادامه بررسی می‌شوند، توجه کنید:

 • ابتدا نوع پوست خود را بشناسید و سپس با توجه به آن، یک روتین پوستی مردانه مناسب را برای خود تعریف کنید. روتین پوستی که متناسب با نوع پوست نباشد، آثار مخربی بر سلامت پوست خواهد داشت.
 • حتماً از محصولات مردانه استفاده کنید تا اثربخشی کافی را داشته باشند. محصولات مراقبت پوستی که برای بانوان طراحی می‌شوند، متناسب با نوع پوست آن‌ها ساخته خواهند شد و تأثیری بر پوست شما ندارند.
 • به طور کلی روتین پوستی آقایان باید شامل مراحلی برای کاهش سبوم وچربی سطح پوست باشد. تنظیم میزان چربی پوست باعث کنترل جوش و آکنه و از بین رفتن تدریجی آن‌ها می‌شود.
 • آقایان اغلب منافذ بازی  دارند که بستر تجمع چربی، آلودگی و سلول‌های مرده هستند. همین موضوع می‌تواند عاملی برای بروز جوش و آکنه باشد. تعریف یک روتین پوستی برای بستن منافذ، می‌تواند به بهبود شرایط پوست آقایان کمک کند.
 • آقایان کمتر از بانوان به مرطوب‌کننده نیاز دارند؛ اما این به آن معنا نیست که باید مرطوب‌کننده را از روتین خود حذف کنید. به طور معمول لازم است پس از شستشو و قبل و بعد از شیو کردن، صورتتان را با مرطوب‌کننده، مرطوب کنید.
 • حتماً توضیحات مربوط به روتین پوستی مناسب شیو کردن را مطالعه کرده و بر اساس آن، روتین مناسبی را برای خودتان تعریف کنید.
 • خوب است کار را با یک روتین پوستی ساده آغاز کنید و به آن پایبند باشید. روتین‌های سخت و طولانی در ابتدای راه شما را دلزده خواهد کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور خلاصه و مختصر، تفاوت‌های میان روتین پوستی مردانه و زنانه را بررسی کردیم. حال می‌دانید که برای کسب بهترین نتیجه باید یک روتین پوستی اختصاصی با محصولات مراقبت پوستی مخصوص آقایان داشته باشید. فراموش نکنید که حتی یک روتین پوستی ساده می‌تواند تغییرات قابل توجهی را در ظاهر شما ایجاد کند. با این حال مهم است که روتین شما در عین سادگی، اصولی و تأییدشده باشد.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top