بهترین محصولات مراقبت پوستی برای آقایان

یک اصل همیشگی در حوزه زیبایی وجود دارد و آن هم این است که سلامت بر زیبایی ارجحیت دارد. هر فرد می‌بایست در قدم اول سلامت باشد و بعد، به زیبایی نیز توجه کند. به عنوان مثال دندانی که کاملاً سفید و درخشان است اما از درون پوسیده شده، برای ما قابل قبول نیست؛ اما یک دندان سالم با ظاهر معمولی و نه چندان سفید، نسبتاً ایده‌آل است.

این در حالی است که در خصوص پوست ما، سلامتی زیبایی را نیز در پی خواهد داشت. در واقع پوست سالم، شفاف، جوان و زیبا نیز هست. حالا به نظر شما سلامت و زیبایی توأمان در پوست، حاصل چه چیزی است؟ بدون شک یک روتین پوستی سالم با محصولات حرفه‎‌ای! در این مقاله مروری بر نحوه انتخاب بهترین محصولات روتین پوستی خواهیم داشت.

چرا انتخاب محصولات مناسب برای مراقبت از پوست مهم است؟

اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید یک روتین پوستی ساده را به برنامه خود اضافه کنید، ما شما را تشویق می‌کنیم! این می‌تواند یکی از بهترین تصمیم‌های شما در زندگی باشد؛ اما به شرط آن که بدانید چه محصولاتی برای پوستتان مناسب هستند و کدام محصولات اوضاع را بدتر می‌کنند. در یک جمله ساده باید گفت نداشتن روتین پوستی از داشتن روتین با محصولات اشتباه بهتر است! بله، انتخاب محصولات اشتباه تا این اندازه آسیب‌رسان خواهد بود.

زمانی که از محصولات مراقبت پوست استفاده می‌کنید، به این معناست که می‌خواهید شرایط بهینه و ایده‌آلی را برای پوست فراهم کرده و مشکلات آن را برطرف کنید. با این حال برخی از آقایان حوصله کافی را برای انتخاب محصولات مناسب به خرج نمی‌دهند و نتیجه این اتفاق چندان خوشایند نخواهد بود.

محصولات مراقبتی، همگی شیمیایی‌اند؛ مگر آن که تصمیم بگیرید کار را با ماسک‌های خانگی پیش ببرید که در آن صورت اثربخشی کافی نخواهند داشت. این محصولات شیمیایی اگر در شرکت‌های معتبر تولید شده باشند، تأییدیه‌های لازم را دارند و می‌توان نسبت به کیفیت آن‌ها مطمئن بود. در غیر این صورت، می‌توانند آسیب جدی به پوستتان وارد کنند. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکات این است که از اصل بودن محصولات مطمئن باشید و برندهای قابل قبولی را برای هر یک از محصولات انتخاب کنید.

در دیگر مقالات وبسایت گفته شد که روتین پوستی مردانه یک برنامه منحصر به فرد است که برای هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد؛ بنابراین نمی‌توان یک نسخه را برای  همه افراد نوشت. این مسئله به دلیل تفاوت‌های فردی هر یک از ماست. مثلاً ممکن است شما پوستی چرب داشته باشید و دوستتان خشکی بیش از حد پوست را تجربه کند. روتین پوستی شما به طور کلی متفاوت از یکدیگر خواهد بود. استفاده محصول نامناسب با توجه به نوع پوست، می‌تواند آن را در شرایط نامطلوبی قرار دهد.

آثار مخرب محصولات نامناسب بر روی پوست

آقایان محترم، توصیه می‌کنیم آثار مخرب محصولات پوستی نامناسب را جدی بگیرید! توجیه کردن عدم توجه به پوست با جملاتی مانند «من پوست مقاومی دارم» و «هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد» کار درستی نیست و تبعاتی نظیر بروز لکه‌های قرمز درشت پوستی را در پی دارد!

اگر از محصولات غیر اصل استفاده کنید و از برندی که خریداری کرده‌اید مطمئن نباشید، احتمالآً با مشکلات متعددی روبه‌رو خواهید شد. محصولات شیمیایی نامناسب می‌توانند باعث بروز حساسیت پوستی شوند. حساسیت به شکل‌های مختلف بروز پیدا می‌کند. گاهی به شکل لکه‌های قرمز درشت است و گاهی دانه‌های ریز و قرمز رنگ بر روی پوست ظاهر می‌شوند. از طرف دیگر چنان چه محصولات شیمیایی مضر در این محصولات وجود داشته باشد، ممکن است از طریق پوست جذب شوند و اثرات سیستمیک خود را اعمال کنند. یکی از نکات مهم درباره محصولات بهداشتی این است که انواع «آروماتیک» یا همان معطر، معمولاً با احتمال بیشتری حساسیت پوستی ایجاد می‌کنند.

اگر محصولات پوستی را با توجه به نوع پوست خود انتخاب نکنید، شرایط نامناسبی را برای پوستتان ایجاد خواهید کرد. به عنوان مثال اگر روتین پوستی پوست چرب را برای پوست خشک به کار بگیرید، در حقیقت میزان چربی، PH و مواد مغذی را برای پوست چرب بهینه خواهید کرد. در این حالت پوست خشک‌تر از حد معمول می‌شود، احتمال بروز اگزما و آکنه افزایش پیدا می‌کند و در مجموع، وضعیت پوست از آن چه که هست، بدتر خواهد شد.

مواردی که باید در انتخاب یک محصول مراقبت پوستی به آن‌ها توجه کنید

در ابتدای کار ممکن است شناخت بهترین محصولات برای روتین پوستی آقایان کمی دشوار باشد؛ اما با کمی تحقیق در این باره، خواهید دید که به راحتی می‌توان بهترین محصولات را انتخاب کرد. ما در این قسمت چند مورد از مهم‌ترین نکات را جمع‌آوری کرده‌ایم تا راهنمای جامعی برای انتخاب محصولات مراقبت پوستی در اختیارتان قرار دهیم. با در نظر گرفتن این نکات و توجه به آن‌ها، به راحتی می‌توانید محصولات مناسب خود را انتخاب کنید.

نوع پوست خود را بشناسید

نخستین کاری که باید برای تعیین یک روتین پوستی انجام دهید این است که نوع پوست خود را بشناسید. این یک موضوع بسیار مهم است که نباید دست کم گرفته شود. پوست هر یک از ما در یکی از چهار دسته چرب، خشک، مختلط یا حساس طبقه‌بندی می‌شود. شناخت نوع پوست به شما کمک می‌کند تا محصولات مناسبی را بسته به شرایط آن انتخاب کنید. به عنوان مثال پوست چرب PH متفاوتی از پوست خشک دارد و ما این موضوع را با تونر مناسب هر نوع پوست اصلاح می‌کنیم.

نیازهای مراقبت از پوستتان را درک کنید

قدم بعدی در انتخاب محصولات پوستی مناسب، آگاهی از نیازهای پوست است. اگر  پوست چربی دارید، می‌بایست از محصولاتی استفاده کنید که چربی پوست را کاهش می‌دهند. در مقابل، پوست خشک باید با انواع محصولات مرطوب‌کننده و آبرسان حمایت شود تا دچار خشکی مضاعف نشود. چنان چه پوستی مستعد آکنه دارید، باید علت آن را پیدا کنید و بعد، به فکر اصلاح شرایط پوست باشید. به عنوان مثال اگر آکنه‌ها به دلیل چرب بودن بیش از حد پوست ایجاد می‌شوند، اصلاح این مشکل می‌تواند آکنه‌ها را نیز برطرف کند. گاهی  هم ممکن است ترکیبات آنتی آکنه خاصی برای رفع جوش‌ها استفاده شوند. افرادی که از دوره جوانی عبور می‌کنند، طرفدار محصولات حاوی رتینول هستند؛ چرا که این محصولات می‌توانند چین و چروک‌ها و خطوط ریز را کاهش دهند. بنا بر این توضیحات، دومین قدم در انتخاب بهترین محصولات مراقبت پوستی، شناخت مشکلات اختصاصی پوست خود است.

اصول اولیه روتین پوستی را بدانید

فرقی نمی‌کند چه نوع پوستی دارید و چه روتینی را برای خود انتخاب می‌کنید؛ در هر حالت باید اصول اولیه داشتن یک روتین مراقبتی آقایان را بشناسید. این اصول در تمام دنیا و برای آقایان و بانوان یکسان است. هر فردی برای آن که پوستی ایده‌آل و سالم داشته باشد، می‌بایست از اصولی که در ادامه بررسی می‌شوند، پیروی کند. البته به این مراحل به صورت مفصل در دیگر مقالات وبسایت پرداخته شده است.

پاک کنید

پاک کننده‌ها سلول‌های مرده سطح پوست را از آن جدا می‌کنند، تجمع چربی‌ها را از بین می‌برند و آلودگی‌ها را از سطح پوست می‌شویند. با این حال بسیار مهم است با هر نوع پوستی که دارید، چربی طبیعی پوستتان را از بین نبرید. اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، باید از شوینده‌های حاوی «آزلائیک اسید» یا «نیاسینامید» استفاده کنید. این محصولات چربی پوست را کنترل کرده و از افزایش بیش از حد آن جلوگیری می‌کنند. اگر پوست خشکی دارید، از شوینده‌هایی استفاده کنید که حاوی «هیالورونیک اسید»، «سرامیدها» یا «گلیسیرین» هستند. این مواد مرطوب‌کننده‌های فوق‌العاده‌ای برای پوست هستند. پس از استفاده از شوینده، استفاده از تونر می‌تواند منافذ پوستتان را ببندد و پوست را سفت‌تر و تمیزتر نشان دهد.

 مرطوب کنید

فارغ از نوع پوست، متخصصان توصیه می‌کنند که حتماً دو بار در روز از مرطوب‌کننده استفاده کنید. پوست هیدراته، پیش‌نیاز داشتن پوستی جوان و شاداب است. دقیقاً به همین علت است که گفته می‌شود که نوشیدن آب کافی نیز بر شادابی پوست اثرگذار است. ترکیبات آبرسان قوی و مناسبی نظیر اسکوالان، اسید هیالورونیک، اسید لاکتیک و گلیسیرین، می‌توانند لایه خارجی پوست شما را به خوبی تغذیه کرده و آن را مرطوب نگه دارند. همچنین می‌توانید از روغن‌های صورت برای مرطوب کردن پوست استفاده کنید. این محصولات خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و سبب کاهش چین و چروک‌ها می‌شوند.

 از ضدآفتاب مناسب استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین اصولی که باید در داشتن روتین پوستی رعایت کنید، استفاده از ضدآفتاب مناسب است. همان طور که پیش‌تر در مقالات دیگر نیز به آن اشاره شد، اشعه‌های فرابنفش خورشید اگر چه تا حدود زیادی توسط لایه اوزون جذب می‌شوند، می‌توانند آسیب‌رسان باشند. یکی از مهم‌ترین خطرات اشعه‌های UV، ابتلا به سرطان پوست است. البته پیش از آن، مشکلاتی نظیر کدر شدن پوست یا تسریع روند پیری رخ می‌دهند. ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر از آن برای حافظت از پوست مناسب هستند که البته بسته به شرایط سنی می‌بایست بهترین درجه SPF را انتخاب کنید. حتماً تحت هر شرایطی حتی در روزهای ابری از ضدآفتاب استفاده کنید و آن را در زمان‌های مشخص تکرار نمایید تا اثربخشی خود را از دست ندهد. در کنار استفاده از ضدآفتاب، حتماً ترکیبات آنتی‌اکسیدان را برای محافظت از پوست و شفافیت نیز در نظر داشته باشید.

 به مشکلات پوست خود رسیدگی کنید

اصل بعدی در یک روتین پوستی سالم و مناسب، توجه به مشکلات پوستی است. هر یک از ما بسته به نوع پوست یا شرایط محیطی و فیزیکی، دچار مشکلاتی در سطح پوست خود هستیم. خوب است که در روتین پوستی خود به این مشکلات توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر چین و چروک‌هایی روی پوستتان ظاهر شده‌اند، آن‌ها را از بین ببرید یا اگر دچار آکنه هستید، به صورت عمومی و موضعی برای درمان آن‌ها اقدام نمایید.

نگذارید تبلیغات بر ذهنیت شما اثر بگذارد

از شناخت اصول اولیه روتین پوستی که بگذریم، نفی اثر تبلیغات مورد دیگری است که برای انتخاب بهترین محصولات پوستی باید در نظر داشته باشید. این روزها صنایع مختلف تا حد زیادی بر تبلیغات خود استوارند و به این روش اذهان عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. لطفاً گول بسته‌بندی وظاهر محصولات را نخورید! ترکیبات هر محصول مهم‌تر از دیزاین آن هستند.

برخی مواد می‌بایست حتماً در محصولات انتخابی شما وجود داشته باشند

برخی از مواد مغذی و شیمیایی برای داشتن پوستی سالم و شفاف نیاز هستند. برخی از مهم‌ترین موادی که باید در محصولات مراقبت پوستی وجود داشته باشند، به شرح زیر هستند:

 • هیالورونیک اسید: این ماده یک مرطوب‌کننده فوق‌العاده است. استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید پوستتان را تا چندین ساعت هیدراته و لطیف نگه می‌دارد.
 • رتینول: این ماده اغلب در محصولات مراقبت از پوست شب وجود دارد؛ چرا که کلاژن‌سازی را تحریک کرده و جایگزینی سلول‌های پوستی جدید را تسریع می‌کند.
 • گلیسیرین: این ماده یکی دیگر از مرطوب‌کننده‌هاست که اثر بی‌نظیری در آبرسانی پوست دارد.
 • سرامیدها: این مواد مانند ژل‌هایی هستند که سلول‌های پوستی ما را در کنار هم نگه می‌دارند. سرامیدها پوست را تقویت می‌کنند تا نقش خود به عنوان مانع را به بهترین شکل ایفا کند.
 • ویتامین C: ویتامین ث یا اسید اسکوربیک، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سلول‌های پوستی آسیب برسانند. علاوه بر آن ویتامین ث تولید کلاژن را نیز تحریک می‌کند.
 • ویتامین E: این ویتامین پوست شما را صاف و یکدست می‌کند. همچنین یک آنتی اکسیدان است که در حفاظت از پوست نقش دارد. نام دیگر ویتامین E، توکوفرول است.
 • ویتامین B3: نیاسین آمین یا ویتامین ب3 تولید چربی اضافی را کنترل می‌کند، شفافیت پوست را افزایش  می‌دهد و پوستتان را به خوبی هیدراته نگه می‌دارد.

موادی که باید از آن‌ها دوری کنید

در کنار تمام موادی که وجود آن‌ها در محصولات مراقبت پوستی ضروری است، برخی از مواد نیز آسیب رسان هستند و نباید در هیچ محصولی وجود داشته باشند. چند مورد از این مواد مضر را در ادامه نام برده‌ایم:

 • پارابن
 • الکل
 • سولفات
 • روایح مصنوعی

البته به جز این موارد، ترکیبات مضر دیگر نیز در محصولات بهداشتی وجود دارند؛ اما استفاده از آن‌ها چندان رایج  نیست. به عنوان مثال در برخی محصولات بهداشتی از آلومینیم استفاده می‎شود که بسیار مضر است.

نتیجه گیری

هر یک از ما بخشی از وقت خود در روز را به انجام روتین پوستی خود اختصاص می‌دهیم و انتظار کسب نتیجه‌ای مطلوب را داریم. به همین خاطر لازم است از محصولاتی استفاده کنیم که از اصالت و کیفیت آن‌ها مطمئنیم. در این مقاله تلاش کردیم یک راهنمای جامع و در عین حال مختصر برای آقایان تهیه کنیم تا بتوانند بهترین محصولات مراقبت پوستی مردانه را برای خود انتخاب کنند. امیدواریم نهایت استفاده را از این مطلب برده باشید.

Top