بهترین روتین پوستی آقایان: با چی شروع کنم؟

بهبود کیفیت پوست بسیار آسان است و می‌تواند تأثیر به‌سزایی بر ظاهر شما داشته باشد. با وجود آن که اغلب ما تجربه کافی در خصوص مراقبت پوستی نداریم، اما با کمی مطالعه و تحقیق می‌توان اطلاعات خوبی به دست آورد. سوال مهمی که برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شود این است که اصلاً چرا باید این قدر هزینه و وقت صرف محصولات مراقبت پوستی آقایان بشود؟ پاسخ این سوال را در دو جمله ارائه می‌کنیم.

نخست این که هیچ کس دوست ندارد پیش از آن که یک پدربزرگ باشد، ظاهری شبیه به یک پدربزرگ مسن داشته باشد! بالعکس، باید به گونه‌ای از خودتان مراقبت کنید که در سنین میانسالی و کهنسالی هم یک پدربزرگ خوش پوش و جوان به نظر برسید!

از سوی دیگر، پوست بزرگ‌ترین اندام بدن شماست و طبیعتاً مانند هر عضو دیگر از بدن، نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. اگر چه بسیاری از ما بنا به دلیل اول از پوست مراقبت می‌کنیم، اما پوست متوجه نمی‌شود که چرا از آن مراقبت خواهید کرد! مهم این است که روتین پوستی مناسبی برای خودتان تعریف کنید.

روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی یک اصطلاح صنعتی است که چند سالی هست وارد حوزه بهداشت و زیبایی شده و مفهوم آن پیچیده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم. در لغت، روتین به معنای انجام دادن مراحل با ترتیبی خاص است. به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید دوش بگیرید، احتمالاً هربار کارها را با ترتیبی مشابه انجام می‌دهید. مثلاً اول موهایتان را با شامپو می‌شویید و سپس از نرم‌کننده برای نرم شدن ساقه مو استفاده می‌کنید. در مرحله بعد هم از شامپو بدن یا صابون برای شستشوی بدنتان استفاده خواهید کرد. این مثالی از یک روتین ساده بود که ممکن است به آن پایبند باشید. نکته مهم درباره روتین این است که بدون فکر کردن و بر حسب عادت انجام می‌گیرد. شما هربار برای انجام مراحل دوش گرفتن برنامه‌ریزی نمی‌کنید؛ بلکه مراحل را یک به یک انجام می‌دهید!

هدف ما در طراحی روتین پوستی این است که ضمن استفاده از کمترین محصولات مراقبت پوستی و اختصاص دادن کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنیم. بنابراین مواردی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، ساده‌ترین روش‌هایی هستند که اثرگذاری مطلوبی دارند.

ساده ترین روتین پوستی مردانه

برخی از روتین‌های پوستی بسیار سخت و پیچیده به نظر می‌رسند و به همین خاطر ممکن است شما را کمی بترسانند؛ اما باید بدانید که یک روتین پوستی می‌تواند بسیار ساده و تنها شامل دو مرحله باشد! درست مانند روتینی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر می‌خواهید یک روتین پوستی مردانه کاملاً ساده و سریع داشته باشید، به روش زیر عمل نمایید.

شستشوی صورت

مرحله اول یک روتین پوستی ساده، شستشوی صورت است. شستشوی صورت را می‌بایست با یک شوینده مناسب انجام دهید. پاک‌کننده‌های مایع متعددی در بازار وجود دارند که بسته به نوع پوست باید بهترین آن‌ها را انتخاب نمایید. ابتدا صورتتام را خیس کنید و سپس به اندازه یک سکه از شوینده را کف دست خود بریزید و به مدت ۱۰ ثانیه روی تمام صورت بکشید. باید به خوبی صورتتان را با شوینده تمیز کنید.

این کار درست مانند سنباده زدن یک قطعه چوب پیش از روغن‌کاری آن است! ابتدا باید زائده‌هایی مانند سلول‌های مرده را از بین ببرید و منافذ را به خوبی تمیز کنید. این یک شرط مهم در دستیابی به پوستی سالم و شفاف است. اگر پوست مستعد آکنه دارید، می‌توانید از شوینده‌های ضدآکنه استفاده نمایید. این شوینده‌ها علاوه بر این که منافذ را تمیز می‌کنند، با نفوذ به لایه‌های زیرین سبب بهبود جوش‌های سرسفید و سرسیاه خواهند شد.

مرطوب کردن صورت

مرحله بعد، استفاده از مرطوب‌کننده است. پوست خشک جلوه مناسبی ندارد. زمانی که پوست دست یا صورتتان خشک شده باشد، می‌توانید پوسته شدن یا ترک‌های ایجاد شده را به راحتی مشاهده کنید. این موضوع از نظر زیبایی‌شناسی مطلوب نیست. همچنین پوست خشک می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگر نیز شود. به عنوان مثال پوست‌های خشکی که رطوبت کافی ندارند، در برابر گرد و غبار و اشعه‌ها حساس‌ترند و سریع‌تر دچار آسیب می‌شوند. برای استفاده از مرطوب‌کننده می‌توانید به اندازه یک نخود از مرطوب‌کننده مناسب را کف دستتان بگذارید و آن را به مدت ۱۰ ثانیه روی تمام صورت خود ماساژ دهید. اگر می‌خواهید از پوست خود دربرابر اشعه‌های مضر نور خورشید هم محافظت کنید، خوب است از مرطوب‌کننده حاوی SPF استفاده نمایید.

ادامه روتین پوستی در عصر

مواردی که قید کردیم مربوط به صبح هر روز هستند. حال برای آن که روتین پوستی خود را تکمیل کنید، لازم است که عصرها هم بخشی از روتین را انجام دهید. پس از آن که از محل کار، تحصیل یا هر محیط دیگر به خانه برگشتید، حتماً صورتتان را مجدداً به همان روشی که گفتیم بشویید. حتی اگر از منزل خارج نشدید هم می‌بایست مجدداً شستشوی صورت را انجام دهید. پوست صورت آلودگی‌ها را جذب می‌كند و شما باید آن را تمیز کنید.

اندکی بهبود روتین پوستی، نتیجه به مراتب بهتری خواهد داشت

اگر کمی روتین پوستی مردانه خود را بهبود ببخشید، شاهد تغییرات اساسی در پوست خود خواهید بود. در حقیقت ممکن است اضافه کردن یک محصول تنها چند دقیقه بر زمان روتین شما بیفزاید؛ اما نتیجه می‌تواند چندین درجه بهتر باشد. اگر می‌خواهید منی روتین خود را پیشرفته‌تر کنید، روش زیر را پیش بگیرید.

دو مرتبه در روز شستشوی صورت

شما باید دو مرتبه در طول روز صورت خود را با پاک‌کننده بشویید و این در اغلب روتین‌ها مشترک است. یک مرتبه صبح و یک مرتبه شب‌. به این ترتیب آلودگی‌ها به طول کامل از روی پوستتان پاک می‌شوند.

لایه برداری مناسب

لایه برداری مرحله‌ای است که برای ساخت این روتین پوستی به روتین پایه و ساده اضافه شده است. لایه برداری منافذ پوست را به خوبی تخلیه می‌کند و پوست‌های مرده و باکتری‌ها از سطح پوست پاک می‌شوند. برای لایه برداری می‌توانید از اسکراب مناسب نوع پوستتان استفاده کنید‌. کافیست در ابتدا صورتتان را خیس کنید و سپس به اندازه یک سکه اسکراب را کف دستتان بریزید. سپس آن را دو طرف بینی، بین چشم‌ها، روی پیشانی و روی چانه ماساژ دهید. به این ترتیب صورتتان به خوبی لایه برداری می‌شود. استفاده از اسکراب می‌بایست ۲ بار در هفته انجام شود. استفاده بیش از این مقدار باعث آسیب دیدن پوست خواهد شد.

استفاده از مرطوب‌کننده

استفاده از مرطوب کننده نیز دو بار در روز، پس از شستشوی صورت انجام می‌شود. با این حال تفاوت‌هایی میان استفاده از مرطوب‌کننده در روز و استفاده از آن در شب وجود دارند. مرطوب‌کننده‌ای که در طول روز از آن استفاده می‌کنیم، خوب است حاوی SPF باشد تا از پوست در برابر اشعه‌های خورشید محافظت شود. مرطوب‌کننده‌ای که شب‌ها استفاده می‌کنیم، نیازی نیست از این نوع باشد؛ چون شب‌ها خبری از نور خورشید نیست. از سوی دیگر، مرطوب‌کننده شبانه حاوی مواد مغذی و معدنی است که ساختار پوست را بهبود می‌بخشند تا پس از یک روز کامل، آن را بازیابی کنند.

چگونه جوان‌تر به نظر برسیم؟

روتین پوستی که در قسمت قبل به آن پرداخته شد، یک روتین ساده و کاربردی و در عین حال اثرگذار بود که به دو محصول اضافه‌تر یعنی مرطوب‌کننده شبانه و اسکراب نیاز داشت. حال برای بهبود روتین پوستی می‌توانیم کرم دور چشم یا کرم‌های سفت کننده را نیز به روتین خود اضافه کنیم. این محصولات خصوصاً زمانی که با هم استفاده شوند، اثربخشی فوق‌العاده‌ای خواهند داشت. البته این به آن معنا نیست که استفاده از یکی از آن‌ها مؤثر نیست. در ادامه به یک روتین پوستی ساده برای از بین بردن تیرگی دور چشم و چین و چروک‌ها خواهیم پرداخت.

مرحله اول این روتین پوستی نیز همچون سایر روتین‌ها، شستشوی صورت است. باید به خوبی سطح پوست را تمیز کنید و سلول‌های مرده را از بین ببرید. سپس باید با یک لایه بردار مناسب مثل اسکراب، منافذ را نیز از سلول‌های مرده پاک کنید. در ادامه مراحل بعدی روتین پوستی جوان کننده را بیان خواهیم کرد.

استفاده از سرم سفت کننده

هرقدر هم پوست جوان و شادابی داشته باشید، به عنوان یک بزرگسال رفته رفته پوست شما مسیر نزولی را در پیش می‌گیرد. به عنوان یک فرد سی ساله، قطعاً پوستتان تغییراتی نسبت به ۱۸ سالگی داشته است. برای آن که پوستتان به جوان‌ترین و‌ شاداب‌ترین حالت ممکن برسد، لازم است از یک کرم سفت کننده استفاده کنید. کرم‌های سفت کننده پوست ترکیباتی دارند که سبب سفت شدن و همچنین لیفت شدن پوست می‌شوند.

برای استفاده از سرم سفت کننده باید محصول را یک بار کف دستتان پمپ کنید. سپس آن را روی شقیقه‌ها، پیشانی، بینی، گونه‌ها و چانه خود بمالید. در عرض چند ثانیه سرم سفت کننده جذب پوستتان می‌شود. پس از استفاده از سرم نباید پوستتان را بشویید.

 استفاده از کرم دور چشم

پوست دور چشم نسبت به پوست سایر قسمت‌های صورت نازک‌تر است و از این رو زودتر از جاهای دیگر، آثار پیری و چین و چروک را نمایان می‌کند. برای این که از بروز این مشکلات جلوگیری کنید، می‌بایست به خوبی پوست دور چشم را تقویت کرده و آبرسانی کنید. برای استفاده از کرم دور چشم باید مقدار کافی از کرم را دور چشمتان بگذارید و با ضربه‌های آرام، آن را دور چشمتان پخش کنید. کرم دور چشم اغلب بافت سبکی دارد و به سرعت جذب می‌شود. پس از استفاده از کرم، صورتتان را نشویید.

استفاده از مرطوب‌کننده

استفاده از مرطوب‌کننده نیز مرحله آخر این روتین پوستی است. برای آن که بهترین نتیجه را از روتین خود بگیرید، می‌بایست پوست را آبرسانی کرده و آن را مرطوب نگه دارید. هم صبح و هم عصر باید این روتین را انجام دهید. البته استفاده از اسکراب باید دو مرتبه در هفته انجام شود.

آیا نوع پوست بر روتین پوستی اثرگذار است؟

نوع پوست مانند گروه خونی نیست که تا آخر عمرتان تغییر نکند! نوع پوست شما می‌تواند در هر برهه از زمان، یک جور باشد. این موضوع به عوامل مختلفی چون سن، آب و هوا، استرس، سبک زندگی، شرایط محیطی و … بستگی دارد. همچنین همه مردان پوست یکسانی ندارند. برای این که روتین پوستی مناسب و اثرگذاری داشته باشید، بسیار مهم است که نوع پوست خود را بشناسید و با توجه به آن، روتین پوستی را انتخاب نمایید. پوست شما یکی از این چهار نوع خواهد بود:

  • معمولی
  • خشک
  • چرب
  • مختلط

مادامی که نوع پوست خود را نشناسید، نمی‌توانید محصولات مناسبی را انتخاب کرده و نتیجه دلخواه را کسب کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که نوع پوست پس از یک دوره روتین پوستی می‌تواند تغییر کند.

نکاتی که باید در روتین پوستی خود به آن‌ها توجه کنید

اگر به تازگی روتین پوستی مردانه ساده‌ای را آغاز کرده‌اید، لازم است چند نکته مهم را در نظر داشته باشید:

  • در ابتدای کار باید به چند مرحله ساده پایبند باشید و آن‌ها را برای چند هفته انجام دهید. به این ترتیب مراقبت از پوست برایتان به یک روتین تبدیل می‌شود.
  • اگر شاهد تغییرات عجیب یا بروز حساسیت در پوست بودید، فوراً استفاده از محصولات را متوقف کرده و با یک متخصص پوست مشورت کنید.
  • هر روز صبح و عصر از یک ژل پاک کننده مناسب استفاده کنید. خوب است این ژل حاوی سرامیدهای ضروری برای کمک به حفظ سد طبیعی پوست باشد و آبرسانی و کمک به تسکین پوست را نیز انجام دهد.
  • اضافه کردن ضد آفتاب به روتین پوستی یک ضرورت است. اشعه‌های UVA و UVB بزرگ‌ترین دشمن پوست هستند و حتی ریسک بروز سرطان پوست را نیز افزایش می‌دهند. برای آن که آسیبی به پوستتان وارد نشود، حتماً هنگام خروج از منزل از ضدآفتاب استفاده کنید.
  • استفاده از یک سرم رتینول مابین شستشو و استفاده از مرطوب کننده شب، می‌تواند به کوچک شدن منافذ کمک کند. در آقایان به سبب آن که سبوم بیشتری ترشح می‌شود، منافذ نیز بزرگ‌ترند. به همین خاطر لازم است با استفاده از سرم رتینول، منافذ را کوچک کنید.

نتیجه گیری

رعایت یک روتین پوستی اگر چه در ابتدا کمی سخت به نظر می‌رسد، اما می‌تواند به یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها تبدیل شود. به طوری که برای انجام روتین، لحظه شماری کنید! مهم است که در ابتدا تنها یک روتین ساده را پیش بگیرید و رفته رفته آن را بهبود ببخشید. به این ترتیب به فردی حرفه‌ای در این حوزه تبدیل می‌شوید. همین حالا با ساده‌ترین روتین آغاز کنید و قدمی در جهت زیبا و جذاب‌تر شدن بردارید!

Top