بهترین روتین پوستی مردانه برای بعد از ورزش

مراقبت پوستی مردانه بعد از ورزش

ورزش کردن یکی از کارهایی است که می‌تواند سبب جوانی و شادابی پوستتان شود. چه بسا بتوان آن را به عنوان بخشی از روتین پوستی نیز به حساب آورد. این موضوع به سادگی قابل درک است.

کافیست یک بار پس از تمرین پوستتان را بررسی کنید. خواهید دید که پوست صورت به مراتب بهتر و شفاف‌تر از قبل ورزش به نظر می‌رسد! دلیل این اتفاق چیست؟ حقیقت این است که ورزش کردن باعث تعریق و در نتیجه حذف سموم از منافذ پوست خواهد شد.

همین موضوع باعث شفافیت هر چه بیشتر  پوست می‌شود. علاوه بر آن، ورزش گردش خون را افزایش خواهد داد؛ به طوری که عرضه اکسیژن به سلول‌های پوست صورت افزایش می‌یابد. به این ترتیب پوستتان جوان‌تر و شاداب‌تر خواهد شد. همه این موارد، فواید ورزش برای پوست هستند. با این حال لازم است پس از ورزش با یک روتین پوستی مناسب، اثر ورزش را چند برابر کرده و مانع بروز آسیب‌های پوستی شوید.

مراحل روتین پوستی پس از تمرین

همان طور که پیش‌تر هم به آن اشاره کرده‌ایم، پوست بزرگ‌ترین اندام بدن است که به مراقبت زیادی نیاز دارد. اگر از پوستتان مراقبت کنید، جوان‌تر به نظر می‌رسید و زیباتر از همیشه خواهید بود. حال اگر علاوه بر رعایت روتین پوستی ورزش هم بکنید، اثر روتین را چند برابر می‌کنید. با این حال یک نکته بسیار مهم وجود دارد.

پوست شما در زمان ورزش، تحت استرس و فشار قرار می‌گیرد؛ بنابراین لازم است پس  از ورزش، آن را به خوبی تغذیه کنید. در واقع در این شرایط، پوستتان بیشترین نیاز را به آبرسانی و تغذیه خواهد داشت. چنان چه به این نیاز پاسخ درستی بدهید، پوستی  جوان‌تر و شاداب‌تر خواهید داشت. اگر پوستتان را به خوبی تغذیه نکنید، پوستتان آسیب می‌بیند. مهم‌ترین مواردی که باید برای جوانی و شادابی پوستتان در نظر داشته باشید، موارد زیر هستند:

  • لایه برداری پوست برای از بین بردن سلول‌های مرده (چرا که سلول‌های مرده مانع رسیدن رطوبت به سلول‌های جدید می‌شوند)
  • استفاده از ماسک‌های صورت یا سرم‌های مغذی به منظور جبران ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست رفته
  • مصرف خوراکی‌های حاوی ویتامین C و A مانند هویج و فلفل دلمه‌ای
  • استفاده از لوسیون آبرسان یا مرطوب‌کننده به منظور هدیراته کردن پوست

در ادامه مهم‌ترین مراحل داشتن یک روتین پوستی بعد از ورزش برای آقایان را بررسی کرده‌ایم.

پس از تمرین با آب خنک دوش  بگیرید

دوش گرفتن پس  از تمرین، مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید! بعد از آن که تمرین را به پایان رساندید، سریعاً لباس‌های ورزش را از تنتان خارج کنید. این لباس‌ها که از عرق خیس شده‌اند، نباید با پوستتان تماس داشته باشند. پس از آن حتماً دوش بگیرید. حالا چرا دوش آب سرد؟ آب پوستتان را تمیز می‌کند و آلودگی‌های باشگاه از تنتان پاک می‌شوند. همچنین هرگونه نمک و مواد معدنی اضافی که از طریق عرق از بدنتان خارج شده باشند، از سطح پوستتان پاک خواهند شد. خنک بودن اب می‌تواند از التهاب ماهیچه‌ها کم کند و تجمع لاکتیک اسید را از بین ببرد. به این ترتیب علاوه بر این که از درد ماهیچه خلاص خواهید شد، پوستتان هم گرمایی که در طول ورزش در بدن ایجاد شده را تخلیه خواهد کرد. توجه داشته باشید که نباید با آب یخ دوش بگیرید! آبی که کمی خنک باشد برای دوش بعد از تمرین مناسب است.

بدنتان را با یک شوینده مرطوب‌کننده بشویید

یکی از مشکلات رایجی که در اثر ورزش کردن برای پوست ایجاد می‌شود، جوش زدن است. بسیاری از افراد پس از ورزش دچار جوش‌های ریز قرمز رنگ بر روی پوست می‌شوند که البته ناشی از عدم مراقبت پوستی هستند. برای این که از بروز این مشکل جلوگیری کنید، می‌توانید از یک شوینده مرطوب‌کننده استفاده نمایید. اگر پوستتان خشک باشد، بیشتر مستعد جوش‌های این چنینی خواهد بود. بنابراین با تأمین رطوبت کافی برای پوست، آن را تا مدتی دربرابر بروز جوش ایمن خواهید کرد.

یک شوینده مرطوب کننده مناسب می‌تواند پوستتان را مرطوب نگه دارد تا توان مبارزه با باکتری‌ها را داشته باشد و با مزاحم‌های ناخواسته مبارزه کند. اگر پس از شستشوی پوست احساس می‌کنید که پوستتان کشیده می‌شود، این به معنای عدم تأمین رطوبت کافی برای پوست است. از سوی دیگر، جوش‌ها به دلیل تجمع آلودگی‌ها، چربی و سلول‌های مرده در منافذ ایجاد می‌شوند. با تمیز کردن منافذ و مرطوب کردن پوست، از بروز جوش بعد از تمرین جلوگیری خواهید کرد.

از یک حوله تمیز برای خشک کردن بدن استفاده نمایید

از جمله نکات ساده‌ای که می‌توانند تأثیر به سزایی بر سلامت پوست شما پس از تمرین داشته باشند، استفاده از حوله تمیز است. وقتی حوله‌ای که قبلاً استفاده شده را مجدداً استفاده ‌کنید، آلودگی‌ها و کثیفی‌ها را به پوستتان تحمیل می‌کنید! به همین خاطر سد طبیعی پوست که وظیفه محافظت از آن را بر عهده دارد دچار آسیب می‌شود. با بروز این مشکل، پوست توان مقابله با باکتری‌ها را نخواهد داشت. همین موضوع آغاز بروز مشکلات پوستی است. بنابراین بسیار مهم است که هربار بعد از تمرین، حوله‌تان را بشویید.

نکته دیگری درباره استفاده از حوله وجود دارد که باید به آن توجه کنید. حوله نباید به صورت مالشی روی پوست کشیده شود. زمانی که حوله را روی پوستتان می‌کشید، پارگی‌های کوچکی در سطح رویی پوست ایجاد می‌شوند. این پارگی‌ها محل ورود باکتری به پوست هستند. اگر پوست حساسی دارید، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. حتماً صورتتان را به آرامی با حوله خشک کنید و از کشیدن یا مالیدن حوله بر روی پوست، پرهیز نمایید.

صورتتان را با یک پاک کننده ملایم بشویید

پوست حساس‌ترین اندام بدن است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید تا دچار آسیب نشود؛ به خصوص پس از ورزش که پوست به مراتب حساس‌تر شده و مستعد بروز آسیب است. پوست صورت نسبت به پوست سایر قسمت‌های بدن حساس‌تر هم هست و از این رو، به مراقبت بیشتری نیاز خواهد داشت. برای شستشوی صورت باید از یک پاک‌کننده ملایم استفاده کنید تا به پوست آسیب نرساند. خصوصاً اگر چربی‌های طبیعی و ضروری پوستتان پاک شوند، مشکلاتی برایتان ایجاد خواهد شد. بسیاری از افراد نمی‌دانند که پس از هر بار ورزش باید صورت خود را با یک پاک‌کننده ملایم بشویند.

شستشوی صورت به این دلیل اهمیت دارد که کثیفی‌ها و چربی‌ها تمایل به تجمع در منافذ دارند. زمانی که این اتفاق رخ دهد، پوست شما دچار جوش یا آکنه خواهد شد. علاوه بر آن بدن در حین تمرین سمومی را دفع می‌کند که نباید در تماس با پوست بمانند. از این رو بعد از هربار تمرین باید پوستتان را به خوبی بشویید تا کثیفی‌ها از پاک شوند.

از یک مرطوب کننده سبک برای آبرسانی بیشتر استفاده کنید

استفاده از مرطوب‌کننده در هر روتین پوستی یک ضرورت است. پوست زمانی می‌تواند در زیباترین حالت خود باشد که رطوبت کافی را دریافت کند و به قدر کافی هیدراته شود. استفاده از یک مرطوب‌کننده سبک به شما کمک می‌کند که آبرسانی به پوست را انجام دهید و آن را هیدراته نگه دارید. خوب است محصولی را انتخاب کنید که هیچ گونه حساسیتی را ایجاد نکند و تا حد امکان از عصاره محصولات طبیعی تهیه شده باشد. به عنوان مثال روغن برگ چای می‌تواند انتخاب بی‌نظیری برای مرطوب‌کننده باشد. یک مرطوب‌کننده طبیعی مناسب می‌تواند تا لایه‌های زیرین پوست نیز نفوذ کرده و آن‌ها را نیز هیدراته کند؛ بدون این که روی پوستتان حالت سینگینی یا چرب بودن ایجاد کند.

برای محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش، ضدآفتاب بزنید

در هر روتین پوستی استفاده از ضدآفتاب ضروری است. فرقی نمی‌کند یک روز گرم تابستانی باشد یا یک روز ابری پاییزی؛ در هر صورت باید از ضدآفتاب استفاده کنید. اشعه‌های UV می‌توانند تا لایه‌های داخلی پوستتان نفوذ کرده و چرخه سلولی را دچار آسیب کنند. در این حالت مشکلات متعددی بروز پیدا می‌کنند که یکی از آن‌ها پیری و چین و چروک است. در شرایط بدتر، احتمال بروز سرطان پوست نیز افزایش می‌یابد.

نتیجه گیری

اگر ورزش می‌کنید تا سالم بمانید و ظاهر بهتری داشته باشید، نباید بگذارید یک روتین پوستی نامناسب سبب آسیب به پوستتان شود. همچنین نداشتن روتین پوستی بعد از تمرین نیز باعث بروز آسیب‌های مختلف پوستی خواهد شد. با رعایت چند نکته ساده‌ای که در متن به آن‌ها اشاره شد، پوستتان در حالت ایده‌آل خود خواهد بود.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top