روتین پوستی مناسب فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان

مراقبت پوستی آقایان مناسب همه فصل ها

باور غلطی که در بین اقایان وجود دارد این است که با تعیین یک روتین پوستی می‌توانند تا همیشه از همان استفاده کنند و به نتیجه مطلوب نیز برسند. این درحالی است که مقصود ما از رعایت روتین پوستی، برطرف کردن مشکلات پوست و دستیابی به پوستی ایده آل است.

بنابراین در هر موقعیت بسته به شرایط پوست، باید روتین را تغییر دهیم. یکی از مهم‌ترین مواردی که بر شرایط پوست تأثیر می‌گذارد، تغییر فصل است. باید بدانید که یک نوع روتین پوستی نمی‌تواند برای تمامی فصول مناسب باشد؛ بنابراین باید بسته به فصل، روتین خود را تغییر دهید. این کار با دانستن چند نکته میسر می‌شود که آن‌ها را به شما خواهیم گفت.

تغییر فصل چه تأثیری بر انتخاب روتین پوستی دارد؟

همان طور که گفته شد، روتین پوستی باید مرتباً بسته به شرایط تغییر کند و روتین پوستی تأثیرگذار، پویاست. چنان چه بهترین روتین پوستی ممکن را انتخاب نمایید اما آن را آپدیت نکرده و دائماً بهبود نبخشید، پس از مدتی کارایی خود را از دست خواهد داد. حال یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روتین پوستی اثرگذار است، تغییر فصل است. همان طور که می‌دانید آب و هوا و شرایط اقلیمی می‌تواند تأثیر مستقیم بر پوست افراد داشته باشد. به عنوان مثال حتماً تا کنون به این نکته توجه کرده‌اید که ساکنین شمال کشور، اغلب پوست درخشان‌تر و جوان‌تری دارند. این موضوع به خاطر شرایط خاص اقلیمی و آب و هوای آن ناحیه است. حال بیایید به بررسی اثر آب و هوا بر پوست بپردازیم تا با تغییرات روتین پوستی نیز آشنا شویم.

اگر بخواهیم فصول سال را به دو بخش گرم و سرد تقسیم کنیم، دمای هوا در هر یک از آن‌ها می‌تواند تأثیرات متفاوتی بر پوست داشته باشد. در فصل گرما خورشید با تمام قوا می‌تابد و از این رو می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد. از مهم‌ترین آثار فصول گرم بر روی پوست می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • آفتاب‌سوختگی
 • قرمزی و التهاب
 • تحریک غدد چربی و چرب شدن پوست
 • خشکی پوست در برخی افراد
 • بروز آکنه و جوش ناشی از تغییر میزان چربی پوست

از سوی دیگر، در فصول سرد سال شاهد تابش مستقیم خورشید نیستیم؛ اما کاهش رطوبت اصلی‌ترین مشخصه این فصل‌هاست و مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت. چند مورد از این مشکلات را در ادامه نام برده‌ایم:

 • کاهش رطوبت هوا و در نتیجه خشکی بیش از حد پوست
 • بروز ترک‌هایی بر روی پوست صورت و لب
 • ساییدگی پوست
 • التهاب و قرمزی پوست
 • خارش ناشی از خشکی پوست

مهم‌ترین نکات برای روتین پوستی هر فصل

برای آن که به مشکلاتی که در قسمت قبل بیان شدند دچار نشوید، باید روتین پوستی مناسبی را برای هر فصل انتخاب نمایید. به این ترتیب می‌توانید از پوستتان در برابر عوامل آسیب‌زا محافظت کنید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین نکات را درباره هر فصل به طور مجزا بیان کرده‌ایم.

بهار

فصل بهار، آغاز فصل گرماست و از این رو رفته رفته تابش خورشید در این فصل شدیدتر می‌شود. به همین خاطر باید نکاتی را در خصوص حفاظت از پوست در برابر تابش خورشید در نظر داشته باشید. مهم‎ترین نکاتی که باید در روتین پوستی بهاره خود رعایت کنید، به شرح زیر هستند:

 • در فصل بهار عمدتآً حساسیت‌های پوستی شدت می‌گیرند و ممکن است شما نیز درگیر واکنش‌های آلرژیک شوید. پوستی که دچار حساسیت می‌شود، به مراقبت زیادی نیاز دارد و باید از محصولات مراقبتی مخصوص پوست‌های حساس برای آن استفاده شود.
 • زمانی که تابش آفتاب شدیدتر می‌شود، باید با ضدافتاب spf بالا پوست صورتتان را بپوشانید.
 • گرمای هوا باعث افزایش ترشح چربی پوست می‌شود؛ بنابراین پاکسازی پوست در بهار اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

تابستان

تابستان فصلی از سال است که پوست شما به بیشتری مراقبت و نگهداری نیاز خواهد داشت. نور خورشید در تابستان چنان آسیب‌رسان است که در صورت غفلت، مشکلات برگشت‌ناپذیری را برایتان ایجاد خواهد کرد. نکاتی که در ادامه قید می‌شوند را حتماً جدی بگیرید:

 • استفاده از ضدآفتاب با SPF بالا مهم‌ترین نکته‌ای است که باید در روزهای گرم تابستانی در نظر داشته باشید. خورشید در تابستان مستقیم می‌تابد و آثار مخرب متعددی خواهد داشت.
 • حتماً دو مرتبه در روز از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید تا منافذ پوستتان پاک‌سازی شوند. افزایش ترشح چربی سبب بسته شدن منافذ خواهد شد.
 • از لایه بردار‌ها در زمان‌های مناسب استفاده کنید. این کار باعث جدا شدن سلول‌های پوستی مرده از سطح پوست می‌شود. به این ترتیب پوستتان سالم‌تر می‌ماند.

پاییز

در فصل پاییز رفته رفته از قدرت تابش خورشید کم می‌شود؛ اما سرما بیشتر شده و رطوبت هوا نیز کم می‌شود. پس:

 • می‌توانید SPF ضدآفتاب را کاهش دهید؛ اما نباید آن را حذف کنید.
 • حتماً همچنان از پاک‎کننده‌ها استفاده کنید. همان طور که می‌بینید در چند سال اخیر با شروع پاییز و سرد شدن هوا، پدیده وارونگی دما رخ داده و سبب به دام افتادن آلودگی هوا می‌شود. به همین خاطر می‌بایست تمهیدات لازم برای حفاظت از پوست در برابر آلودگی را در نظر داشته باشید.
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و بالم لب را از یاد نبرید.

زمستان

در فصل زمستان، هوا خشک می‌شود و به همین خاطر باید توجه ویژه‌ای به تأمین رطوبت پوست داشته باشید. علاوه بر آن، همچنان نباید ضدآفتاب را کنار بگذارید. حتی در روزهای برفی زمستان نیز نباید استفاده از این محصول را کنار بگذارید. مهم‌ترین نکات روتین پوستی در زمستان به شرح زیر هستند:

 • مهم‌ترین نکته برای روزهای سرد زمستان، مرطوب کردن و آبرسانی پوست است. حتماً از آبرسان‌های قوی استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود.
 • برای آن که پوست نازک و حساس لب‌ها دچار ترک نشوند، از بالم لب استفاده کنید.
 • پوست دور چشم نیز بسیار حساس است؛ بنابراین باید از کرم دور چشم نیز استفاده کنید.
 • برای درمان ترک‌های پوستی، روغن‌تراپی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

یک نکته مهم که باید در تمام فصول به آن توجه داشته باشید

اگر بخواهیم یک نکته مهم و اساسی را برای روتین پوستی تمامی فصول به شما توصیه کنیم، بدون شک استفاده از ضدآفتاب خواهد بود. این موضوع به قدری مهم است که نباید به هیچ عنوان آن را  از یاد ببرید. اشعه‌های فرابنفش خورشید آثار مخربی بر روی پوست شما خواهند داشت و به همین دلیل باید حفاظت مطلوبی در برابر آن‌ها ایجاد کنید. استفاده از ضدافتاب برای تمامی فصول ضروری است و ضامن سلامتی پوست شما خواهد بود. البته که محصولات دیگری نیز وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را از روتین پوستی حذف کرد، اما ضدآفتاب مهم‌ترین آن‌هاست.

نتیجه‌گیری

مطابق آن چه که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، یک روتین پوستی مناسب و کاربردی باید پویا باشد؛ به این معنا که بسته به نیاز در شرایط گوناگون تغییر کند. با دانستن نکاتی که در این مطلب به آن‌ها پرداخته شد، می‌توانید روتین پوستی مناسب هر فصل را برای خود تعریف کنید.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top