13 اشتباه مراقبت پوستی که مردان باید بدانند!

اشتباهات مراقبت پوستی مردانه

دائماً گفته می‌شود که برای داشتن پوستی شفاف و جوان، «باید»هایی وجود دارند که ملزم به رعایت کردن آن‌ها هستیم. به عنوان مثال باید پوستمان را دو مرتبه در روز با پاک‌کننده‌ مناسب بشوییم، از مرطوب کننده استفاده کنیم و ضدآفتاب را به هیچ عنوان از روتین پوستی کنار نگذاریم.

با این حال «نباید»هایی هم در روتین پوستی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. بسیاری از افراد تنها با کنار گذاشتن عادت‌های غلط، می‌توانند پوستی به مراتب شفاف‌تر و سالم‌تر داشته باشند. در یک روتین پوستی مناسب باید بتوانید عادت‌های غلط را با عادت‌های سودمند و جدید جایگزین کنید.

فرو بردن انگشتان در شیشه محصولات پوستی

یکی از کارهای غلطی که شاید کمتر به آن توجه کرده باشید، فرو بردن انگشتان در شیشه محصولات پوستی است. برخی از محصولات مثل کرم‌های مرطوب کننده یا اسکراب‌ها ممکن است به شکل یک شیشه یا ظرف پر از ماده مراقبتی در بازار موجود باشند. شما نباید برای استفاده از این محصولات انگشتانتان را درون ظرف فرو ببرید. می‌پرسید چرا؟ حتی اگر دستانتان را شسته باشید، باز هم ممکن است آلودگی‌ها از ناخن‌ها به محصول مراقبتی منتقل شوند و یا روغن پوستتان به ظرف برسد.

به این ترتیب آلودگی را وارد محصول مراقبتی می‌کنید و دفعات بعد نیز آن را روی صورتتان اعمال خواهید کرد. این کار بهداشتی نیست و ممکن است عوارضی هم داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان از محصولاتی استفاده کنید که ظرف پمپی یا تیوپی دارند. حتی اگر محصول مراقبتی از نوع ظرف ساده است، باید از کاردک، گوش پاک‌کن یا چیزی شبیه به این استفاده كنید.

کشیدن یا مالیدن بیش از حد پوست

از دیگر اشتباهاتی که بسیاری از آقایان در روتین پوستی مرتکب آن می‌شوند، کشیدن یا مالش بیش از حد پوست است. برای استعمال محصولات پوستی نیازی نیست فشار و استرس زیادی به پوستتان وارد کنید. اگر می‌خواهید کرمی را روی صورتتان بمالید، حتماً آن را به آرامی روی صورتتان ماساژ دهید. این نکته به خصوص در خصوص پوست دور چشم صدق می‌کند. حتماً بارها شنیده‌اید که برای استفاده از کرم دور چشم باید آن را با ضربه‌های آرام به خورد پوستتان بدهید. این موضوع به آن دلیل است که پوست در اثر کشش و مالیدن زیاد، خاصیت ارتجاعی خود را از دست خواهد داد. همین موضوع سبب پیری پوست می‌شود.

لایه برداری بیش از حد

لایه برداری می‌تواند باعث تحریک گردش سلولی شود. به این صورت که سلول‌های مرده را از سطح پوست پاک می‌کند و باعث رطوبت‌رسانی به سلول‌های جدید می‌شود. به این ترتیب سلول‌های نو رشد می‌کنند و این چرخه دائماً تکرار می‌شود. حالا اگر لایه برداری را بیش از حد نیاز پوستتان انجام دهید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ پس از جدا شدن سلول‌های مرده، سلول‌های نو نیز با اسکراب در تماس خواهند بود و این موضوع باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود. به همین خاطر گفته می‌شود اسکراب محصولی برای استفاده هر روز نیست. شما باید در ابتدا هفته‌ای دو مرتبه از اسکراب استفاده کنید و رفته رفته دفعات استفاده از آن را بیشتر کنید. البته برای بخش‌هایی از پوست که دچار مشکل‌هایی نظیر تیرگی و هایپر پیگمنتیشن هستند، می‌توانید بیشتر از اسکراب استفاده کنید.

نادیده گرفتن علائم کم آبی بدن

به نظر شما چرا این قدر بر نوشیدن ۸ لیوان آب در روز تأکید می‌شود؟ هیدراتاسیون نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می‌کند. حقیقتاً آب مایه حیات است و برای عملکرد درست هر ارگان از بدن به آبی کافی نیاز داریم. پوست هم مثل هر اندام دیگر باید به میزان کافی هیدراته شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. اگر پوستتان کم آب شود، حالت کشیدگی را در آن احساس می‌کنید. همچنین حالت پوسته پوسته پیدا می‌کند و رفته رفته چروک‌هایی نیز روی سطح آن نمایان می‌شوند. نباید این علائم را نادیده بگیرید. حتماً به میزان کافی آب بنوشید و از یک آبرسان عالی برای آبرسانی پوستتان بهره بگیرید. یک مرطوب‌کننده بر پایه هیالورونیک اسید برای روتین مردانه صبح فوق‌العاده است.‌ برای عصرها هم استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده حاوی مواد مغذی انتخاب مناسبی خواهد بود. استفاده از این محصولات سبب تأمین رطوبت مورد نیاز پوست می‌شود.

عدم رعایت ترتیب در استفاده از محصولات پوستی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در انجام روتین پوستی به آن توجه کنید، ترتیب مراحل روتین پوستی است. برخی از افراد هیچ توجهی به ترتیب ندارند و صرفاً محصولاتی را به دلخواه روی پوست خود اعمال می‌کنند. این در حالی است که هر محصول فرمولاسیون خاص خود را دارد و باید به روش خاصی استفاده شود. مثلاً کرم ضدآفتاب باید روی پوست قرار بگیرد؛ اما سرم آبرسان طوری طراحی شده که به داخل پوست نفوذ کند. اگر ضدآفتاب را قبل از آبرسان استفاده کنید عملاً کارایی هر دو را از بین می‌برید. بنابراین باید در ابتدا از آبرسان استفاده کنید و سپس ضدآفتاب را روی پوستتان اعمال کنید. هر محصول مراقبتی در روتین پوستی جایگاهی دارد و باید بر اساس اصول از هر کدام استفاده کنید.

پاک نکردن آلودگی‌ها از صورت

بسیاری از آقایان تنها یک مرتبه صبح‌ها شستشوی صورت را انجام می‌دهند و از اهمیت پاکسازی شبانه غافل هستند. این در حالی است که باید پس از یک روز طولانی، حتماً آلودگی‌ها را از پوستتان بشویید. در صورتی که از یک شوینده مناسب برای پوستتان استفاده نکنید، آلودگی‌ها روی پوست می‌مانند و به عمق منافذ نفوذ می‌کنند. همین موضوع باعث بروز آسیب‌های پوستی و پیری آن خواهد شد. بنابراین حتماً شستشوی شبانه صورت را در برنامه خود داشته باشید.

حذف SPF از روتین

 آن دسته از افرادی که ضد آفتاب را از روتین پوستی خود حذف می‌کنند، بزرگ‌ترین ظلم را در حق پوست خود خواهند کرد. نور خورشید بزرگ‌ترین دشمن پوست شماست؛ بنابراین در هر لحظه و هر کجا باید برای دفاع از خود در برابر این دشمن، مسلح باشید. ضد آفتاب با SPF مناسب، سلاحی در برابر اشعه‌های مضر است. اشعه‌های UVA و UVB می‌توانند به عمق پوستتان نفوذ کرده و مشکلات جدی را در چرخه سلولی ایجاد کنند؛ به حدی که باعث بروز سرطان پوست شوند! حتی در روزهای ابری پاییزی هم نباید ضدآفتاب را از روتین خود حذف کنید. حتماً در هر شرایطی پیش از خروج از منزل، ضدآفتاب را روی پوستتان اعمال کرده و بگذارید طی چند دقیقه جذب شود. بهتر است حداقل SPF 30 را انتخاب کنید و هر چند ساعت یک بار هم ضدآفتاب را تمدید نمایید.

خواب نامناسب

جالب است بدانید که نحوه خوابیدن شما نیز می‌تواند بر بروز آسیب‌های پوستی اثرگذار باشد. علاوه بر این که خواب کافی برای شادابی پوست مهم است، نحوه خوابیدنتان هم می‌تواند باعث بروز آسیب شود. به عنوان مثال اگر عادت دارید مدت طولانی را به پهلو بخوابید، پوست صورتتان دائماً در تماس با بالش قرار گرفته و دچار چین و چروک می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید از روبالشی ساتن یا ابریشم استفاده کنید که فشار کمتری به پوست وارد کند.

مرطوب نکردن پوست پس از پاکسازی

همان طور که می‌دانید، پاکسازی بخش مهمی از روتین پوستی است که به هیچ عنوان نباید کنار گذاشته شود. اگر چه این کار برای پاک کردن آلودگی‌ها از سطح پوست ضروری است، اما می‌تواند باعث خشکی بیش از حد پوست هم بشود. اگر می‌خواهید از بروز این مشکل جلوگیری کنید، باید حتماً پس از پاکسازی از مرطوب‌کننده استفاده نمایید. این کار به جلوگیری از خشکی پوست کمک می‌کند.

داشتن روتین یکسان برای روز و شب

از دیگر اشتباهات رایج مردان در روتین پوستی، استفاده از یک روتین یکسان برای روز و شب است. پوست شما در ساعات مختلف روز، نیازهای مختلفی خواهد داشت. در ساعات ابتدایی روز باید از محصولاتی استفاده کنید که پوستتان را تقویت کرده و سبب محافظت از آن در برابر نور خورشید خواهند شد. به عنوان مثال استفاده از ویتامین C و ضدآفتاب در روتین صبح توصیه می‌شود. در مقابل، روتین پوستی شب به محصولاتی تعلق دارد که آلودگی‌ها را به خوبی پاک کنند و مواد مغذی را برای پوست فراهم کنند. همچنین می‌توانید از موادی مانند رتینول استفاده نمایید که نباید با ویتامین C ترکیب شوند.

عدم توجه به تاریخ انقضای محصولات

یکی از مسائلی که کمتر کسی به آن توجه می‌کند، بررسی تاریخ انقضاء محصولات پوستی است. اغلب ما تاریخ انقضای محصولات خوراکی را چک می‌کنیم؛ اما کمتر کسی انقضای یک کرم مرطوب‌کننده یا ضدآفتاب را بررسی خواهد کرد. با این حال باید بدانید که بررسی انقضاء این محصولات هم اهمیت به سزایی دارد. از هر محصول تا جایی استفاده کنید که تاریخ انقضاء دارد. محصولاتی که مرتباً استفاده می‌شوند، پس از مدتی پر از آلودگی و باکتری خواهند شد. محصولات مراقبتی که تاریخ انقضایشان گذشته باشد، می‌توانند آسیب‌های شدید پوستی ایجاد کرده و حساسیت‌های جدی را بروز دهند.

نگهداری نادرست محصولات پوستی

یکی از مواردی که سبب ناکارآمد شدن روتین پوستی می‌شود، عدم نگهداری مناسب از محصولات پوستی است. برخی از محصولات تحت شرایطی خاص می‌توانند خاصیت خود را از دست بدهند. به عنوان مثال SPF یا ویتامین C در صورتی که با نور در تماس باشند، به مرور اثرگذاری‌شان از بین خواهد رفت. اغلب لوازم مراقبتی پوست نباید در محیط بسیار گرم و مرطوب نگهداری شوند. محیط خشک و خنک بهترین شرایط برای نگهداری محصولات مراقبتی است.

عدم رعایت یک روتین ثابت

بسیاری از آقایان پس از آن که کوچک‌ترین نتیجه مطلوبی را از روتین دریافت می‌کنند، به سرعت آن را کنار می‌گذارند. این در حالی است که درمان پوست و رسیدگی به آن یک پروسه طولانی مدت است. شما باید روتین را تا مدت‌ طولانی ادامه دهید. در واقع معنای واژه «روتین» همین است؛ فرایندی که به بخشی از زندگی شما تبدیل می‌شود و آن را کنار نمی‌گذارید! بنابراین بسیار مهم است که روتین پوستی‌تان را ادامه دهید و دائماً سعی در بهبود آن داشته باشید. به جای این که روتین را کنار بگذارید، آن را پیشرفته‌تر کنید.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید پوستی سالم، جوان و شفاف داشته باشید، نباید اشتباهاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم را مرتکب شوید. این اشتباهات اگر چه به ظاهر جزئی به نظر می‌رسند، اما نتیجه قابل توجهی در نتیجه روتین خواهند داشت. گاهی یک غفلت کوچک تمام تلاش‌های شما را بر باد می‌دهد. در کنار آگاهی از نبایدهای روتین پوستی، بر اصول و بایدهای آن نیز مسلط شوید تا همواره جوان و جذاب بمانید!

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top