نکات انتخاب صابون مناسب پوست مردان

انتخاب صابون برای مردان

هر بار که درباره یک روتین پوستی مردانه مؤثر صحبت می‌کنیم، تأکید بر آن است که اکتفا به صابون در روتین پوستی صحیح نیست! چه بسا صابون می‌تواند آسیب‌های فراوانی نیز به پوستتان وارد کند.

با این حال این بار می‌خواهیم درباره بهترین صابون‌ها برای پوست صحبت کنیم و کمی این ابهام را درباره استفاده از صابون از بین ببریم. به نظر شما صابون دشمن همیشگی پوست ماست یا استثناءهایی هم در این باره وجود دارند؟

عملکرد صابون برای پوست چگونه است؟

صابون یکی از شوینده‌هایی است که  برای از بین بردن آلودگی استفاده می‌شود. سورفاکتانت‌های موجود در صابون، چربی‌ها و آلودگی‌ها را احاطه کرده و حل شدن آن‌ها در آب را تسهیل می‌کنند. به این ترتیب می‌توان کثیفی‌ها را به راحتی از پوست پاک کرد.

علاوه بر آن، به کمک صابون می‌توان پوست‌های مرده لایه بیرونی پوست را از سطح آن جدا کرد. یکی از نکات مهمی که درباره صابون وجود دارد، PH آن است. PH صابون در حدود 9-10 است و حالتی قلیایی دارد. این در حالی است که PH پوست، تقریباً خنثی است. این موضوع از جمله موارد بحث‌برانگیز درباره صابون محسوب می‌شود.

آیا صابون نیز می‌تواند انتخاب مناسبی برای مراقبت از پوست باشد؟

در دنیای بی‌انتهای مراقبت از پوست، شناخت محصولات پوستی گوناگون و انتخاب بهترین موارد با توجه به پوست خودتان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. اگر چه شناخت کامل محصولات زمان‌بر است، اما در نهایت شما به یک فرد حرفه‌ای در این حوزه تبدیل خواهید شد. صابون یکی از مهم‌ترین محصولات شوینده است که  می‌تواند اثرات متفاوتی بر پوست داشته باشد.

این محصول در واقع یکی از قدیمی‌ترین‌ها نیز محسوب می‌شود و سال‌هاست از انواع مختلف صابون برای کارهای مختلف استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای صابون، امکان اضافه کردن مواد گوناگون به آن است. به عنوان مثال گوگرد برای مبارزه با جوش و آکنه به صابون‌ها اضافه می‌شد. در چند سال اخیر ابهاماتی درخصوص استفاده از صابون ایجاد شده که پیش از هرچیز باید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

استفاده ناآگاهانه از صابون برای شستشوی پوست می‌تواند به آن آسیب برساند. این جمله نشان می‌دهد که همه انواع صابون‌ها برای پوست مضر نیستند و تأکید ما بر عدم استفاده از صابون‌های نامناسب برای پوست است. اغلب افراد برای انتخاب شوینده صورت تحقیقات لازم را انجام می‌دهند؛ اما برای تهیه صابون به ترکیبات آن توجه نمی‌کنند و حتی صابون شستشوی بدن را برای صورت استفاده می‌کنند.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که صابونبه عنوان یک پاک‎کننده، عملکرد مطلوبی ندارد؛ اما می‌تواند برای تغذیه یا آبرسانی پوست مناسب باشد.  بنا به این دلایل، گفته می‌شود صابون را در روتین پوستی خود قرار ندهید. حقیقت این است که انتخاب یک صابون مناسب می‌تواند به داشتن روتین پوستی کامل‌تر و جامع‌تر کمک کند. در ادامه به شما کمک می‌کنیم که بهترین صابون را برای پوستتان انتخاب کنید.

انواع مختلف صابون که باید بشناسید

ممکن است فکر کنید که فقط یک نوع صابون در بازار وجود دارد؛ در حالی که این طور نیست و انواع مختلفی از صابون‌ها برای استفاده در دسترس‌اند. شما باید آن‌ها را بشناسید تا بتوانید بهترین صابون را انتخاب نمایید. انواع مختلف صابون‌ها را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

صابون‎‌های طبیعی

صابون‌های طبیعی صابون‌هایی هستند که به روش سنتی فرموله می‌شوند و هنوز هم انواعی از آن‌ها توسط برندهای مختلف ساخته می‌شوند. این صابون‌ها حاوی سورفاکتانت‌هایی هستند که کشش سطحی بین روغن و آب را به حداقل می‌رسانند و الودگی‌ها را به خوبی پاک می‌کنند. در ابتدا گمان می‌شد که PH قلیایی این صابون‌ها باعث بر هم خوردن تعادل اسیدیتیه پوست می‌شود؛ اما بعدها مشخص شد که PH خون پس از استفاده از صابون، به سرعت به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.

صابون‌های صناعی

صابون‌های صناعی یا سنتتیک برخلاف صابون‌های طبیعی از طریق فرمول‌های شیمیایی به دست می‌ایند. این صابون‌ها از سنتز روغن، چربی و نفت تهیه می‌شوند و حاوی سورفاکتانت‌های شیمیایی هستند. بسیاری از افراد از خشکی پوست پس از استفاده از این صابون‌ها شکایت دارند.

صابون‌های فوق چرب 

صابون‌های فوق چرب در حقیقت صابون‌های طبیعی هستند که به آن‌ها چربی مازاد افزوده می‌شود. این صابون‌ها می‌توانند در کنار عملکرد صابون‌های معمولی، پوست را به خوبی هیدراته کنند. از طرفی می‌توانند تحریک پوست را به حداقل برسانند. با این حال این صابون‌ها ممکن است به خوبی پوست را پاکسازی نکنند و یا احساس سنگینی روی پوست ایجاد نمایند.

صابون‌های شفاف

دسته‌ای از صابون‌ها که تحت عنوان صابون‌های شفاف شناخته می‌شوند، صابون‌های طبیعی یا صناعی هستند که با مرطوب‌کننده‌ها ترکیب شده‌اند. وجود ترکیباتی نظیر گلیسیرین در این صابون‌ها می‌تواند پوست را بیشتر از حالت عادی هیدراته کند؛ اما ممکن است سبب بروز حساسیت یا واکنش آلرژیک در پوست شود.

صابون‌های ترکیبی

صابون‌های ترکیبی از چند نوع شوینده و پاک‌کننده مختلف تشکیل می‌شوند تا خواص صابون را بهبود ببخشند. مجموع ویژگی‌های اضافه شده به صابون، سبب افزایش رطوبت‌رسانی و کاهش آلرژی‌زایی خواهند شد.

صابون‌های دارویی

برخی از صابون‌ها برای اهداف درمانی تولید می‌شوند. مواد دارویی مختلف به صابون‌ها اضافه می‌شوند تا مشکلات پوستی را برطرف کرده و کمکی به بهبود روتین پوستی کنند. استفاده از صابون‌ها آسان است و به نوعی یک تیر و دو نشان محسوب می‌شود.

شما می‌توانید به صورت همزمان هم صورتتان را از آلودگی‌ها پاک کنید و هم از خواص دارویی و درمانی موجود در صابون بهره‌مند شوید. از جمله خواص این صابون‌ها می‌توان به حفظ رطوبت، تعدیل PH پوست، ضدعفونی کردن، جلوگیری از بوی بد و … اشاره کرد. اگر حساسیت خاصی دارید، ممکن است پزشک داروی خاصی را برایتان تجویز کند. اغلب صابون‌های دارویی در سه دسته زیر تولید می‌شوند:

 • صابون‌های آنتی باکتریال: صابون‌های آنتی باکتریال با هدف از بین بردن باکتری‌های مضر سطح پوست تولید می‌شوند. این صابون‌ها اغلب شامل مواد افزودنی نظیر تریکلوزان هستند.
 • صابون‌های ضد قارچ: صابون‌های ضد قارچ نیز همان طور که از نامشان پیداست،‌ از عفونت‌های قارچی جلوگیری می‌کنند. در این صابون‌ها از ترکیباتی مثل میکونازول و کتوکونازول استفاده می‌شود. همچنین مواد طبیعی مثل روغن درخت چای یا روغن زیتون نیز در این صابون‌ها به کار می‌روند.
 • صابون‌های دئودورانت: صابون دئودورانت مانند یک خوشبو کننده عمل می‌کند. این صابون‌ها می‌توانند خاصیت لایه برداری، نرم کنندگی و مرطوب‌کنندگی داشته باشند. همچنین برخی از این صابون‌ها می‌توانند از تعریق نیز جلوگیری کنند.

صابون‌های گیاهی

صابون‌های گیاهی از مواد طبیعی تهیه می‌شوند و هیچ ماده شیمیایی معطری در آن‌ها وجود ندارد. عطر خوش این صابون‌ها ناشی از مواد طبیعی موجود در آن‌هاست. نکته مثبت درباره صابون‌های گیاهی این است که بسیار ملایم بوده و آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند.

مواردی که در انتخاب صابون مناسب باید مورد توجه قرار گیرند

انتخاب صابون هم مثل سایر محصولات مراقبت پوستی کار سختی نیست. کافیست چند نکته اساسی را درباره نحوه انتخاب آن بدانید و در هنگام خریداری محصول، به آن‌ها توجه کنید. به این ترتیب می‌توانید بهترین صابون صورت را در اختیار داشته باشید. مهم‌ترین نکات را در این قسمت قید کرده‌ایم.

مواد تشکیل‌دهنده را به خوبی بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در انتخاب صابون و هر محصول مراقبت پوستی دیگر به آن توجه داشته باشید، مواد تشکیل‌دهنده و ترکیبات است. اگر بتوانید اغلب ترکیبات را به راحتی بخوانید، محصول مناسبی را انتخاب کرده‌اید! این عبارت استعاره از طبیعی بودن مواد تشکیل دهنده است. اگر برای تولید یک صابون از مواد طبیعی بیشتری استفاده شده باشد، محصول مناسب‌تری است.

محصولات طبیعی آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند و اغلب بسیار ملایم هستند. همچنین باعث تغذیه پوست می‌شوند و از آن در برابر عوامل آسیب‌زا محافظت می‌کنند. از سوی دیگر، صابون به خاطر حالت خشک و جامدی که دارد، نیازی به مواد نگهدارنده فراوان ندارد و این یک خبر خوب است.

مواد نگهدارنده می‌توانند باعث حساس شدن پوست و بروز واکنش‌های آلرژیک شوند. موادی مانند پوست گردو، بلغور جو دوسر، هسته زردآلو و زغال فعال از جمله مواد طبیعی هستند که سبب لایه برداری و پاکسازی پوست خواهند شد.

به دنبال روغن‌های طبیعی در ترکیبات صابون باشید

 یکی از مفیدترین کارها در روتین پوستی، روغن تراپی است. روغن‌های طبیعی می‌توانند مواد مورد نیاز پوستتان را در اختیار آن قرار دهند تا به خوبی تغذیه شود. حالا تصور کنید که خواص این روغن‌ها به صابون اضافه شود تا به راحتی بتوانید در حین شستشو صورت، از آن‌ها بهره‌مند شوید.

اگر نگاهی به ترکیبات صابون‌های مختلف بیندازید، خواهید دید که استفاده از روغن‌های مختلف در صابون‌ها بسیار رایج است. اگر خواص روغن‌ها را بشناسید، می‌توانید بهترین صابون را برای پوستتان انتخاب کنید. اغلب پاک‌کننده‌ها از مواد شیمیایی تهیه می‌شوند و این، وجه تمایز صابون با سایر محصولات مراقبت پوستی است.

 • روغن برگ چای به طور طبیعی ضد باکتری و ضدالتهاب است. اگر پوست حساس و ملتهبی دارید که مستعد آکنه نیز هست، می‌توانید از صابون‌های حاوی روغن برگ چای استفاده کنید.
 • روغن آفتابگردان حاوی مقدار زیادی ویتامین E و اسیدهای چرب است. این مواد  به احیای ظاهر پوست و جوانی آن کمک خواهند کرد.
 • روغن پالم اگرچه  به صورت خوراکی مضر است، اما حاوی مقدار زیادی ویتامین E بوده و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند.

صابون متناسب با نوع پوست خود را انتخاب نمایید

در انتخاب هر نوع محصول مراقبت پوستی مردان توجه به تناسب میان محصول و نوع پوست، ضروری است. این روزها در بازار محصولات روتین پوست، هر محصول برای نوع خاصی از پوست تولید می‌شود. شما نمی‌توانید از صابون مخصوص پوست چرب برای پوست خشک استفاده کرده و انتظار نتیجه‌ای مطلوب داشته باشید.

 • اگر پوست شما از نوع معمولی باشد، به این معناست که همه چیز در پوستتان در تعادل قرار دارد. چربی نه زیاد است و نه کم. همچنین رطوبت نیز به اندازه کافی وجود دارد. شما نباید از صابون مخصوص پوست خشک یا پوست چرب استفاده کنید؛ چرا که تعادل را در پوستتان به هم می‌ریزند. بهترین انتخاب برای این نوع پوست، یک صابون گیاهی خنثی است.
 • افرادی با پوست چرب به صابونی نیاز دارند که چربی اضافی پوست را بدون از بین بردن تمام رطوبت آن، از بین ببرد. اگر تمام چربی از سطح پوست حذف شوند، روزنه‌ها برای جبران این خشکی، سبوم بیشتری ترشح می‌کنند و به این ترتیب، پوست چرب‌تری خواهید داشت. صابون‌های مناسب پوست چرب نباید منافذ را مسدود کنند. استفاده از روغن آفتابگردان، روغن جوجوبا و روغن برگ چای برای پوست‌های چرب مفید است؛ در حالی که نباید از روغن آووکادو، روغن نارگیل و روغن زیتون برای آن‌ها استفاده کنید.
 • برای پوست خشک باید صابونی را انتخاب کنید که در عین پاکسازی، رطوبت پوست شما را نیز تأمین کند. اگر از صابون‌های تند برای پوستتان استفاده کنید، ممکن است دچار التهاب یا خارش شوید. صابون حاوی گلیسیرین می‌تواند برای هیدراته شدن پوست مفید باشد. همچنین روغن زیتون و روغن نارگیل نیز برای پوست‌های  خشک مناسب‌اند.
 • پوست حساس به مراقبت زیادی نیاز دارد و باید در انتخاب صابون مناسب برای این نوع پوست، حساسیت زیادی به خرج داده شود. به هیچ عنوان از محصولات اروماتیک و معطر برای پوست حساس استفاده نکنید. همچنین ترکیبات ملایمی را برای پاکسازی انتخاب نمایید که به آرامی آلودگی‌ها را از سطح پوستتان حذف می‌کنند. شی باتر، روغن جوجوبا، گلیسیرین، بلغور جو دو سر و مواردی از این دست، برای پوست‌های حساس مناسب هستند.  

نکاتی تکمیلی در خصوص استفاده از صابون در روتین پوستی

برای آن که بهترین نتیجه را از استفاده از صابون بگیرید، لازم است همواره نکات زیر را در نظر داشته باشید:.

 • به هیچ عنوان از صابون بدن برای صورت استفاده نکنید. صابون بدن اگر چه ممکن است پوست بدن را به خوبی تمیز کند، اما می‌تواند باعث خشکی صورت شود.
 • اگر صابون فعلی شما باعث سوزش، خارش یا خشکی پوستتان می‌شود، باید حتماً نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این صابون قطعا مناسب پوست شما نیست.
 • چنان چه بیماری پوستی خاصی دارید، حتماً با پزشک خود درباره انتخاب صابون مشورت کنید. بدون تجویز پزشک از هیچ محصول مراقبت پوستی استفاده نکنید.
 • صابون مد نظر خود را از برندهای معتبر و قابل اطمینان خریداری کنید تا از ترکیبات آن‌ها مطمئن باشید.

نتیجه گیری

در یک روتین پوستی مطلوب، هر محصول مراقبت پوستی باید به اندازه و در جای خود استفاده شود. اگر می‌خواهید صابون را نیز در روتین خود داشته باشید، حتماً اطلاعات خود را درباره انواع صابون‌ها و نحوه اثرگذاری آن‌ها افزایش دهید و سپس اقدام به استفاده از آن نمایید. همچنین فراموش نکنید که صابون را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنید.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top