نکاتی درباره خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها در روتین پوستی

تغذیه سالم برای پوست

بسیاری از افراد گمان می‌کنند همین که هرروز صورت خود را با آب و صابون بشویند و هنگام خروج از خانه از ضدآفتاب استفاده کنند، یک روتین پوستی منظم دارند که می‌تواند از پیری پوست جلوگیری کند.

این در حالی است که روتین پوستی چیزی فراتر از این موارد است و برای آن که پوست درخشان و شادابی داشته باشید، می‌بایست تغییرات اساسی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. هر چیزی که می‌خورید یا هر نوع نوشیدنی که می‌نوشید، تأثیر مستقیم بر پوستتان دارند و این چیزی نیست که بتوانید به سادگی از آن عبور کنید. به نظر شما تغدیه چگونه می‌تواند بر سلامت پوست اثرگذار باشد؟

نقش تغذیه در داشتن پوستی سالم

پیش از آن که به نکات مهم درباره نقش تغذیه در سلامت پوست بپردازیم، باید بدانیم که چگونه چیزهایی که می‌خوریم، سلامت پوستمان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. حقیقت این است که تغذیه بر تمام ابعاد زندگی شما اثرگذار بوده و می‌تواند احوالات شما را نیز دگرگون سازد.

دلیل اصلی این اتفاق این است که تمام عملکردهای بدن شما را سلول‎هایتان کنترل می‌کنند و سلول‌ها نیز به صورت غیرمستقیم از غذایی که می‌خورید تغذیه می‌شوند. حتی رفتار شما ناشی از عملکرد سلول‌های قشر مغز است و به همین خاطر تغذیه بر خلق و خو نیز اثرگذار است. برخی از مواد موجود در خوراکی‌ها می‌توانند سیناپس‌های خاصی از مغز را فعال کنند که رفتارهای به خصوصی را ایجاد می‌کنند.

در ارتباط با پوست نیز همین مسئله رخ می‌دهد. پوست در حقیقت یک اندام است که از بافت‌های مختلف تشکیل شده و هر بافت نیز سلول‌های متعددی دارد. خوراکی‌هایی که مصرف می‌کنید، در نهایت به موادی تبدیل خواهند شد که توسط سلول‌ها مصرف می‌شوند. حال اگر از خوراکی‌های مضر استفاده کنید، مواد آسیب‌زای آن را وارد سلول‌هایتان کرده و روند رشد آن‌ها را تغییر می‌دهید.

در یک مثال کوتاه می‌توان به دلیل بروز جوش صورت در اثر خوردن فست فود اشاره کرد. زمانی که غذاهای آماده با مقدار زیادی روغن و مواد نگه‌دارند می‌خورید، موادی را وارد بدن می‌کنید که سلول‌های پوستی را تحت تأثیر قرار داده و سبب ترشح بیش از حد چربی می‌شوند. این چربی بیشتر از مقداری است که پوست شما به آن نیاز دارد؛ به همین خاطر شرایط پوست نامساعد شده و با بسته شدن منافذ، بستر برای ایجاد جوش و آکنه ایجاد می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین نکات تغذیه‌ای روتین پوستی خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین نکاتی که باید درباره اصلاح سبک زندگی در روتین پوستی بدانید

با توجه به مواردی که گفته شد، بدیهی است که برای داشتن پوستی سالم باید به تغذیه و سبک زندگی خود نیز توجه داشته باشید. اگر دائماً از مواد مضر برای سلامت پوست استفاده کنید، استفاده از بهترین برندهای محصولات پوستی هم تأثیری نخواهد داشت و نمی‌توانید به نتیجه‌ای مطلوب دلخوش بمانید. حتی می‌توان به این مسئله اذعان داشت که اصلاح تغذیه و سبک زندگی بر استفاده از محصولات پوستی ارجعیت دارند. در قدم اول باید به این موارد توجه داشته و آن‌ها را اصلاح کنید و بعد به روتین پوستی با محصولات مراقبتی فکر کنید. در ادامه به مهم‌ترین نکات در این خصوص می‌پردازیم.

به میزان کافی آب بنوشید

آن قدر درباره اهمیت نوشیدن آب برای داشتن پوستی شاداب و شفاف صحبت شده که گمان نمی‌کنیم کسی به این موضوع شک داشته باشد. مهم‌ترین نکته درباره سبک زندگی مناسب برای داشتن پوستی سالم، نوشیدن آب به مقدار کافی است. حقیقتاً مایه حیات برای عملکرد بهینه هر ارگان از بدن ما ضروری است و باید آن را جدی بگیرید. در روتین پوستی علاوه بر این که سعی می‌کنیم با مرطوب کننده و آبرسان پوست را هیدراته نگه داریم، بسیار مهم است که به صورت طبیعی نیز آب را در اختیار سلول‌های پوستی‌مان قرار دهیم. به فواید نوشیدن آب برای پوست توجه کنید تا بیشتر به ضرورت نوشیدن آب کافی پی ببرید:

  • نوشیدن مقدار کافی آب می‌تواند سبب درخشندگی و شفافیت بیشتر پوست شما شود.
  • خاصیت ارتجاعی پوست با نوشیدن مقدار کافی آب بیشتر می‌شود.
  • آب کافی می‌تواند از بروز بیماری‌های پوستی جلوگیری کند.
  • نوشیدن هشت لیوان آب در روز می‌تواند منافذ پوست را پر کند.
  • برای رفع جوش و آکنه، آب کافی یکی از ارکان اصلی است.
  • اگر می‌خواهید چین و چروک کمتری روی صورتتان داشته باشید، آب بیشتری بنوشید.                   

مصرف سیگار و الکل را متوقف کرده یا کاهش دهید

سیگار و الکل جزو مضرترین مواد برای پوست شما هستند و آسیب‌های جدی به سلامت پوستتان وارد می‌کنند. مواد شیمیایی و مضر موجود در سیگار و الکل باعث بروز تغییر در چرخه سلولی و فعالیت عادی آن می‌شوند. به این ترتیب سبب بروز پیری پوست شده و مشکلات متعددی را ایجاد می‌کنند. این موارد می‌تواند خشکی شدید پوست ایجاد کنند و یا باعث التهابات شدید پوست شوند. اولین اثر مصرف سیگار و الکل بر روی پوست، کدر شدن، تیرگی و پیری پوست است؛ بنابراین تا حد امکان مصرف سیگار و الکل را متوقف کرده و یا حداقل آن را کاهش دهید.

الگوی خوابتان را اصلاح کنید

از دیگر مواردی که می‌توانند تأثیر به سزایی بر پوست صورت شما داشته باشند، خواب کافی است. باور نمی‌کنید خواب کافی چه تأثیرات قابل توجهی بر پوست شما خواهد داشت و تا چه اندازه می‌تواند شما را زیباتر و جوان‌تر نشان دهد. اگر به اندازه کافی نخوابید، صورتی پف کرده با پوستی افتاده خواهید داشت. این در حالی است که خواب کافی باعث  درخشش پوست، سفت شدن آن و همچنین جلوگیری از تیرگی می‌شود. با توجه به این موارد، لازم است که حتماً روتین خواب درستی نیز داشته باشید.

ورزش را از یاد نبرید

ورزش کردن سبب تحریک کلاژن‌سازی در پوست می‌شود. به همین خاطر است که ورزش را بخش مهمی از روتین پوستی می‌دانیم. اگر می‌خواهید پوستی جوان و شاداب داشته باشید، حتماً ورزش کردن را جزو برنامه روزانه‌تان قرار دهید. کلاژن باعث  سفت شدن پوست شده و زیبایی چهره‌تان را دو چندان می‌کند. همچنین باعث جلوگیری از پیری پوست خواهد شد.

مصرف قند را کاهش دهید

اگر می‌خواهید تیشه به ریشه سلامت پوستتان بزنید، قند فراوان مصرف کنید! حقیقت این است که یکی از مخرب‌ترین مواد برای پوست، شیرینی‌جات هستند. قندها می‌توانند پوست را ملتهب کرده و جوش‌های سفید و چرکی را روی آن ایجاد کنند. بسیاری از افراد با مصرف شیرینی‌جات بلافاصله شاهد بروز جوش و آکنه خواهند بود. همین مسئله نشان می‌دهد که مصرف مواد قندی برای پوست مضر است. حتی پس از مدتی ممکن است شاهد تیرگی و نازک شدن پوست نیز باشید.

استرستان را مدیریت نمایید

پیشرفت علم اثبات کرده که علاوه بر مشکلات جسمی و اختلالات رایج، درگیری‌ها و کشمکش‌های ذهنی هم می‌توانند بر وضعیت پوستی اثرگذار باشند. استرس یکی از مهم‌ترین عواملی است که جنبه‌های مختلف سلامتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این موضوع به حدی شدید است که حتی می‌تواند بیماری‌های پوستی خود ایمنی را ایجاد کند. از این رو برای داشتن پوستی سالم و شفاف باید استرستان را مدیریت کنید.

روش درست شیو کردن را اجرا کنید

شیو کردن صحیح یکی از مهم‌ترین مواردی است که به عنوان یک مرد باید به آن توجه کنید. از آن جا که آقایان اغلب به صورت مرتب صورت خود را اصلاح می‌کنند، در معرض آسیب‌های پوستی نیز قرار می‌گیرند. به همین خاطر آگاهی از روش صحیح اصلاح، به بهبود سلامت پوستشان کمک خواهد کرد. در دیگر مقالات مرتبط، مفصلاً به این موضوع پرداخته‌ایم.

نتیجه‌گیری ‌

مواردی که در کنار هم مرور کردیم، اصلی‌ترین نکات درباره اصلاح سبک زندگی برای داشتن پوستی سالم بودند. حقیقتاً این بحث به قدری گسترده است که نمی‌توان در این مجال کوتاه به آن پرداخت؛ اما تلاش کردیم تا شما را با اصول آن آشنا کنیم. هرگز از یاد نبرید که آقایان نیز می‌بایست به سلامت و زیبایی پوست خود اهمیت بدهند و برای داشتنی پوستی شاداب، تلاش کنند.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top