بهترین ضد آفتاب خارجی برای مردان : نظر پزشکان چیست؟

بهترین ضد آفتاب برای مردان به توصیه پزشکان

بررسی‌ها نشان می‌دهند آقایانی که اهمیت بیشتری به ظاهر و آراستگی خود می‌دهند، در جنبه‌های مختلف زندگی عملکرد بهتری دارند؛ چرا که آراستگی و ظاهر زیبا ارتباط مستقیم با اعتماد به نفس افراد دارد و زمانی که اعتماد به نفس کافی داشته باشید، می‌توانید کارهایتان را هم به بهترین نحو پیش ببرید!

اگر چه بسیاری از آقایان ، خصوصاً در فرهنگ ما، توجه زیادی به آراستگی پوست خود ندارند، اما این موضوع تأثیر فوق‌العاده‌ای بر جذابیت افراد دارد. بیایید کار را با یک ضدآفتاب معمولی شروع کنیم. به نظر شما چرا این محصول ساده مهم‌ترین بخش از روتین پوستی است که اهمیت معجزه‌آسایی بر جوان‌سازی دارد؟

سالم‌ترین ضدآفتاب برای صورت کدام است؟

هر یک از انواع ضدآفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی مزایا و معایبی دارند که پیش از خرید باید به آن‌ها توجه کرد. به عنوان مثال ضدآفتاب‌های شیمیایی در بازار رایج‌ترند و قیمت مناسب‌تری نیز دارند. همچنین به سبب آن که جذب پوست می‌شوند، از سطح پوست پاک نخواهند شد. در مقابل ضدآفتاب فیزیکی کم‌یاب‌تر است و به راحتی از سطح پوست پاک می‌شود.

اگر بخواهیم این دو نوع ضدآفتاب را بر اساس نحوه محافظت از پوست دربرابر اشعه‌های خورشید بررسی کنیم، باید بگوییم ضدآفتاب های معدنی انتخاب مناسب‌تری هستند. با این حال بهتر است با بررسی ترکیبات تشکیل‌دهنده‌ ضدآفتاب و در نظر گرفتن ویژگی‌های پوست خود، بهترین محصول را انتخاب نمایید.

آیا SPF 50 برای صورت بهتر از SPF 30 است؟

برای آن که درباره عدد SPF صحبت کنیم، ابتدا باید درک درستی از مفهوم این اصطلاح داشته باشیم. SPF در حقیقت مخفف عبارت Sun Protection Factor است و میزان حفاظت ضد آفتاب از پوست شما را مشخص می‌کند. این معیار ارتباط مستقیمی با ویژگی‌های پوست شما و مقاومت آن در برابر آفتاب نیز دارد و بسته به عدد SPF، مقاومت آن را چندین برابر خواهد کرد. اگر بخواهیم با یک مثال عملکرد SPF  را توضیح دهیم، به شرح زیر خواهد بود.

تصور کنید پوست شما بدون آن که با محصول مراقبتی خاصی پوشیده شده باشد، می‌تواند تا پنج دقیقه در برابر تابش خورشید دوام بیاورد و آثاری از سوختگی را در خود نشان ندهد. حال اگر بر روی پوستتان از ضدآفتابی با SPF 30 استفاده کنید، تا ۱۵۰ دقیقه پوست شما در برابر تابش خورشید مقاوم خواهد بود و دچار سوختگی نمی‌شود. به همین نسبت هرقدر SPF محصول مراقبتی بیشتر باشد، میزان مراقبتی که ایجاد می‌کند بیشتر خواهد بود. البته به این معنا نیست که SPF ۱۰۰ بهترین مقدار SPF برای پوست است. اغلب بیشترین میزان SPF استفاده شده همان ۵۰ است.

نکته دیگری درباره SPF وجود دارد که علمی‌تر و قابل قبول تر است. زمانی که صحبت از SPF 30 به میان می‌آید، به این معناست که ضد آفتاب ۱/۳۰ اشعه‌های تابیده شده را فیلتر نمی‌کند و آن‌ها می‌توانند وارد پوست شوند. SPF 50 به این معناست که محافظت ۹۸ درصدی از پوست شما را به عمل می‌آورد و تنها ۲ درصد یعنی ۱/۵۰ از کل اشعه‌های تابیده شده فرصت نفوذ به پوست شما را خواهند داشت. بر این اساس، SPF پنجاه لایه محافظ بهتری را ایجاد می‌کند.

نکاتی که باید هنگام خرید کرم ضدآفتاب به آن‌ها توجه کنید

خرید کرم ضدآفتاب نیز مانند هر محصول مراقبت پوستی دیگر اصولی دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. دانستن این نکات به شما کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید و بهترین نتیجه را از محصول مراقبتی بگیرید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید درباره خرید کرم ضدآفتاب بدانید را بررسی کرده‌ایم.

انتخاب SPF مناسب

همان طور که گفته شد، SPF نشان‌دهنده مدت زمانی است که کرم ضدآفتاب می‌تواند از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید مراقبت کند. حال اگر مقادیر مناسب را برای پوست خود انتخاب کنید، ضدآفتاب بهترین محافظت را از پوستتان خواهد داشت. انتخاب SPF مناسب به موارد متعددی بستگی دارد. به عنوان مثال رنگ پوست یک عامل مهم و تعیین کننده در انتخاب ضد آفتاب محسوب می‌شود.

افرادی با رنگ پوست تیره نیز به ضدآفتاب نیاز دارند و نباید آن را دست کم بگیرند؛ اما افرادی با پوست روشن که ملانین کمتری در پوست خود دارند، به SPF بالاتری نیاز خواهند داشت. دلیل این موضوع، نیاز بیشتر پوست آن‌ها به حفاظت و آسیب‌پذیرتر بودن آن است.

توجه به نوع پوست

شناخت نوع پوست در انتخاب ضدآفتاب مناسب تأثیر به‌سزایی دارد. علاوه بر مواد تأیین‌کننده SPF، ترکیبات متعدد دیگری نیز در ضدآفتاب وجود دارند که خواص مختلف آن را تعیین می‌کنند. به عنوان مثال برای پوست‌های خشک لازم است از ضدآفتابی مرطوب‌کننده استفاده کنید که رطوبت مورد نیاز پوست را نیز تأمین کند. با این حال مهم‌ترین نکته، انتخاب SPF مناسب است. به نکات زیر توجه کنید:

  • اگر پوست نرمال یا خشکی دارید، از SPF 30 استفاده کنید.
  • افرادی با پوست حساس می‌بایست SPF 50 را انتخاب کنند تا حفاظت بیشتری از پوستشان صورت گیرد.
  • افرادی که رو به میانسالی می‌روند، باید همانند افراد با پوست حساس از SPF 50 استفاده کنند. پوست شما با افزایش سن، شکننده‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شود؛ از این رو به محافظت بیشتری نیاز خواهد داشت.
  • برای پوست خشک باید از ضدآفتابی استفاده کنید که فاقد الکل باشد.
  • برای پوست‌های حساس، ضدآفتاب معدنی با دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی بهترین انتخاب است. همچنین بهتر است از محصولات معطر استفاده نکنید.

ضدآفتاب‌های رنگی

برخی از ضدآفتاب‌ها علاوه بر ترکیباتی که سبب حفاظت از پوست دربرابر اشعه‌های مضر آفتاب می‌شوند، ترکیبات رنگی نیز دارند که بتوان از آن‌ها به عنوان کرم پودر هم استفاده کرد. آقایان اغلب ترجیح می‌دهند از ضدآفتاب‌های بی‌رنگ استفاده کنند؛ بنابراین باید موقع خرید ضدآفتاب به این مورد هم توجه داشته باشید.

چرا باید از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

هر قدر از اهمیت کرم ضدآفتاب بگوییم، باز هم نمی‌توانیم میزان مهم بودن آن در روتین پوستی را به درستی شرح دهیم. کرم ضدآفتاب آن قدر مهم است که به عنوان «مهم‌ترین محصول مراقبت پوستی» شناخته می‌شود و همه افراد باید از آن استفاده کنند. آیا دلیل اهمیت این محصول را به خوبی می‌دانید؟

همه ما برای آن که ویتامین D که یکی از ویتامین‌های ضروری است را دریافت کنیم، به آفتاب و اشعه‌های خورشید نیاز داریم. این موضوع برای مردم کشور ما که اغلب از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند؛ اما در این میان موضوع مهمی نیز وجود دارد.

نور خورشید با آن که حیات‌بخش است و انرژی مورد نیاز را به زمین می‌فرستد، حاوی اشعه‌های پرقدرتی نیز هست که برای سلامتی ما مضرند. در طیف نور مرئی رنگ بنفش بیشترین انرژی و کوتاه‌ترین طول موج را دارد. به این معنی که در هر ثانیه تعداد بسیار زیادی از این امواج تابیده می‌شوند. حال تصور کنید امواج «فرابنفش» تا چه اندازه پرانرژی هستند! این امواج انرژی بسیار زیادی دارند و به همین خاطر است که برای پوست ما مضر هستند. از آن جا که بسیاری از آقایان تایم زیادی از روز را در معرض تابش خورشید قرار دارند، بسیار مهم است که یک از ضد آفتاب مناسب برای حفاظت از پوست خود استفاده کنند.

ضدآفتاب می‌تواند مانع آسیب به سلول‌های پوستی شود. سلول‌های پوست ما در حالت عادی هم روند پیری را طی می‌کنند تغییراتی در چرخه سلولی آن‌ها نیز رخ می‌دهد. امواج پرانرژی فرابنفش با ایجاد اختلال در این چرخه‌های سلولی می‌توانند باعث بروز سرطان پوست یا سایر بیماری‌های پوستی شود. بنابراین اشعه‌های مضر خورشید به دلیل ایجاد اختلال‌هایی در سلول‌های پوستی، به سلامت ما آسیب می‌زنند. ضدآفتاب راه نجات پوست شما از امواج UV است.

نکاتی درباره استفاده هر روزه ضد آفتاب

یکی از موضوعاتی که باید به آن پرداخته شود، تعداد دفعات استفاده از کرم ضدآفتاب است. برخی از افراد گمان می‌کنند تنها تحت شرایطی خاص که در معرض تابش مستقیم خورشید هستند، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. این درحالی است که نیاز هرروزه و همیشگی به SPF انکار شدنی نیست. برای آن که پوست سالمی داشته باشید، می‌بایست هر روز و حتی در روزهای ابری از ضدآفتاب استفاده کنید.

می‌پرسید چرا؟ باید سوالتان را با یک سوال جواب دهیم! آیا این که شما اشعه‌های نور خورشید را نمی‌بینید دلیل بر عدم وجود آن‌هاست؟ مسلماً خیر! امواج فرابنفش در حالت عادی هم دیده نمی‌شوند؛ اما وجود دارند. بنابراین در روزهای ابری یا حتی برفی که نور خورشید مستقیم نمی‌تابد هم باید محافظی روی پوستتان اعمال کنید تا از آن دربرابر امواج UV محافظت کند.

نکته مهم دیگر، تمدید ضدآفتاب در طول روز است. اگر می‌خواهید اثرگذاری ضدآفتاب در حد مطلوبی باقی بماند، می‌بایست آن را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید. اثر ضدآفتاب‌ها پس از مدتی از بین می‌رود و از سطح پوست پاک می‌شوند. برای آن که آسیبی به پوستتان وارد نشود، حتماً آن را مجدداً روی پوست اعمال کنید.

مورد بعدی، مقدار استفاده از ضدآفتاب است. هر بار می‌بایست ۰.۰۴ اونس برابر با ۱/۳ تا ۱/۴ قاشق چایخوری از ضدآفتاب را روی صورتتان اعمال کنید. حتما گردن، پشت گوش‌ها، خط رویش مو و تمام نقاطی که پوششی ندارند را با ضدآفتاب بپوشانید. به این ترتیب، بهترین نتیجه را از اعمال ضدآفتاب خواهید گرفت.

آیا کرم ضدآفتاب مانع پیری پوست می‌شود؟

همواره مطالعات گسترده‌ای در خصوص تأثیر ضدآفتاب‌ها بر پوست صورت می‌گیرد و همواره مسئله پیری پوست یکی از مهم‌ترین نکاتی است که به آن پرداخته می‌شود. بر اساس یکی از مطالعاتی که بر روی 900 نفر در سنین مختلف انجام گرفته، کرم ضدآفتاب می‌تواند روند پیری پوست را کندتر کند.

حتی افرادی که در دهه 4 یا 5 زندگی خود بودند، با استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب توانستند فرایند پیری را کندتر کرده و به جوانسازی پوست خود کمک کنند. البته استفاده بیش از حد از ضدآفتاب هم توصیه نمی‌شود. بهتر است هربار که از منزل خارج شده یا در معرض تابش قرار می‌گیرید، از این محصولات استفاده کنید.

چرا باید در روزهای ابری هم از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

این که خورشید در پس ابرها پنهان شده و شما قادر به دیدن آن نیستید، به این معنا نیست که اشعه‌های آن به سمت شما روانه نمی‌شوند! همین که زمین هنوز روشن است یعنی نور خورشید به ما می‌رسد و همراه آن، اشعه‌های مضر فرابنفش نیز ما را تهدید می‌کنند. بنابراین نباید گمان کنید که در روزهای ابری یا حتی برفی که خبری از تابش مستقیم خورشید نیست، نباید از ضدآفتاب استفاده کنید.

در هر زمان از سال که از خانه خارج می‌شوید، می‌بایست ضدآفتاب را به عنوان اصلی‌ترین بخش روتین پوستی خود در نظر داشته باشید و آن را ۳۰ دقیقه پیش از خروج از منزل روی پوستتان اعمال کنید. همچنین حداقل دو مرتبه در طی روز، ضدآفتاب خود را تکرار نمایید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که اثر خود را از دست نداده است.

نتیجه‌گیری

در نهایت باید این نکته را یادآور شویم که گنجاندن ضدآفتاب در یک روتین پوستی ساده اما تاثیرگذار می‌تواند تأثیر به‌سزایی بر جوانی و شادابی پوست شما داشته باشد. حقیقتاً نخستین چیزی که نشانه‌های پیری را در خود نمایان می‌کند، پوست صورت است و چه چیزی بهتر از این که با یک روتین پوستی ساده بتوانید از پیری پوستتان جلوگیری کنید؟ پیش از هرچیز از ضدآفتاب استفاده کنید و در قدم بعد، به دنبال یک روتین مناسب برای پوستتان باشید. این است راز جوانی و زیبایی.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top