7 نکته مهم و اثرگذار برای بهترین اصلاح صورت مردان

نکات اصلاح صورت برای مردان

پوست آقایان بنا به دلایل متعدد، به مراقبت بیشتری نیاز دارد و به عنوان یک مرد، می‌بایست حتماً یک روتین پوستی مناسب را برای خود انتخاب کنید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث آسیب دیدن پوست می‌شود، شیو کردن مکرر صورت است. بدیهی است زمانی که جسم تیزی مانند تیغ را روی پوست نازک صورت می‌کشید، آن را مستعد بروز آسیب‌های مختلف خواهید کرد. به عنوان مثال ممکن است پوست صورتتان قرمز و زبر شود و یا جوش‌های ریز قرمز رنگ روی آن ایجاد شود. اگر چه این موارد پیامدهای طبیعی اصلاح صورت هستند، اما با یک روتین پوستی مناسب می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

1. از آب ولرم برای شستشوی صورت استفاده کنید؛ نه آب داغ!

نخستین و ساده‌ترین نکته‌ای که باید در خصوص روتین پوستی شیو کردن در نظر داشته باشید، دمای مناسب برای شستشوی صورت است. بسیاری از افراد عادت کرده‌اند که صورت خود را با آب داغ بشویند؛ چرا که سرمای آب برای آن‌ها آزاردهنده است و یا معتقدند پوست با آب داغ بهتر تمیز می‌شود! باید گفت این موضوع کاملاً اشتباه است و از نظر علمی خلاف این موضوع ثابت شده است. شستشوی صورت با آب داغ چند آسیب عمده را در پی خواهد داشت:

 • دمای بالای آب باعث گشاد شدن عروق صورت می‌شود. در نتیجه این اتفاق پوست صورتتان قرمز شده و حالت گُر گرفتگی پیدا می‌کند.
 • آب داغ ممکن است باعث از بین رفتن چربی محافظ پوست صورت شود. در این حالت پوستتان خشک و آسیب‌پذیر می‌شود. در ادامه با شیو کردن پوست خشک، آسیب شدیدی به آن وارد می‌شود.
 • خشکی پوست می‌تواند باعث بروز چین و چروک و پیری زودرس پوست شود.
 • در برخی افراد بسته به نوع پوست، از بین بردن چربی سبب تحریک بیشتر غدد شده و چربی پوست را بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

با توجه به این موارد، به نظر می‌رسد باید آب داغ را با موارد بهتر جایگزین کنیم. به نظر شما دمای مناسب برای شستشوی صورت چگونه است؟ اگر می‌خواهید آسیبی به پوستتان وارد نشود، باید صورتتان را با آبی بشویید که نه سرد است و نه گرم. در واقع مورد مناسب برای شستن صورت، آب ولرم است. سعی کنید این نکته کلیدی ساده را برای حفاظت از پوستتان در نظر داشته باشید.

2. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها را از یاد نبرید

برای آن که پوست صورتتان در هنگام شیو کردن دچار آسیب نشود، باید آن را مرطوب نگه دارید. پوست خشک در صورت تماس با تیغ یا سایر ابزارهای اصلاح صورت، دچار قرمزی، سوزش، خارش و حتی بریدگی می‌شود. به این خاطر باید در روتین پوستی خود مرطوب‌کننده را قرار دهید و قبل از اصلاح نیز از آن استفاده نمایید. فراموش نکنید که مرطوب‌کننده باید بخشی از روتین پوستی همه افراد باشد.

3. به جای صابون از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید

از جمله عادت‌های غلطی که بسیاری از آقایان به آن دچار هستند، شستشوی صورت با صابون است. اگر چه به نظر می‌رسد صابون باعث پاک شدن آلودگی‌ها از سطح پوست و به همین خاطر آثار مثبتی بر سلامت پوست دارد؛ اما دقیقاً خلاف این موضوع صادق است. صابون آسیب‌های متعددی به پوست وارد می‌کند که چند مورد از آن‌ها را در ادامه نام برده‌ایم:

 • شستشوی مکرر صورت با آب و صابون باعث خشک، زبر و همچنین کدر شدن پوست می‌شود.
 • صابون پوست را آسیب‌پذیرتر و شکننده‌تر می‌کند.
 • خشک شدن پوست سبب پیری زودرس خواهد شد.
 • احتمال بروز اگزما و سایر بیماری‌های پوستی افزایش پیدا می‌کند.
 • یکی از عارضه‌های استفاده از صابون، بر هم خوردن تعادل چربی سطح پوست است.
 • عدم تعادل چربی، خود باعث بروز جوش و آکنه خواهد شد.
 • صابون همچنین تعادل ph پوست را نیز برهم می‌زند.

برای آن که دچار چنین آسیب‌هایی نشوید، لازم است صابون را با محصولات مناسب‌تر جایگزین کنید. بهترین محصولات به عنوان جایگزینی برای صابون، پاک‌کننده‌هایی نظیر میسلار واتر هستند. این محصولات بر اساس ویژگی‌های پوست تنظیم شده‌اند و آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند.

4. پیش از اصلاح صورتتان را نرم کنید!

همان طور که پیش‌تر نیز گفته شد، برای آن که پوستتان در اثر شیو کردن آسیب نبیند، باید آن را مرطوب و نرم کنید. علاوه بر آن که از مرطوب‌کننده به صورت دائمی در روتین پوستی خود استفاده می‌کنید، باید از موادی مثل روغن‌ها یا نرم‌کننده‌ها نیز پیش از شیو کردن استفاده نمایید. به این ترتیب صورت برای شیو کردن آماده می‌شود و آسیبی نیز به آن وارد نخواهد شد.

5. افترشیوهای حاوی الکل انتخاب مناسبی نیستند

بسیاری از آقایان پس  از شیو کردن از الکل استفاده می‌کنند. این باور قدیمی از گذشته وجود داشته که استفاده از الکل می‌تواند جوش‌های صورت را از بین ببرد و التهاب آن را نیز کاهش دهد. عده‌ای از آقایان مستقیماً از الکل برروی پوست استفاده می‌کردند و پیرو همین عقیده، الکل به محصولات بهداشتی نظیر افترشیو اضافه شد. با این حال تحقیقات جدیدتر نشان داده‌اند که الکل برای پوست صورت مناسب نیست و می‌تواند آسیب رسان باشد. الکل با حل کردن چربی پوست، سبب خشک شدن آن می‌شود و به همین خاطر برای استفاده پس از اصلاح صورت مناسب نیست. ترجیحاً از افترشیوهای فاقد الکل استفاده نمایید.

6. محصولات معطر به پوستتان آسیب می‌رسانند

محصولات پوستی آروماتیک یا معطر احتمال بروز حساسیت را افزایش می‌دهند. به این خاطر بهتر است در استفاده از محصولات مراقبت پوستی، از محصولات معطر استفاده نکنید. اگر چه چنین محصولاتی رایحه مطلوبی دارند، اما ممکن است واکنش‌های آلرژیک شدیدی ایجاد کنند.

نتیجه‌گیری

اگر تا به حال پس از شیو کردن پوستی زبر، پر از جوش و ملتهب داشتید، از این پس با رعایت نکاتی که در متن به آن‌ها پرداخته شد، می‌توانید پوستی سالم و نرم را تجربه کنید. همین نکات ساده ضامن سلامت پوست شما پس از اصلاح صورت هستند. فراموش نکنید که داشتن روتین پوستی مردانه می‌تواند جذابیت و زیبایی ظاهر شما را دوچندان کند.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top