چرا آقایان نیز به روتین پوستی نیاز دارند؟

چرا آقایان نیز به روتین پوستی نیاز دارند؟

در همه جای دنیا و به خصوص در کشور ما، خدمات زیبایی و بهداشتی تا حد زیادی منحصر به خانم‌ها در نظر گرفته می‌شوند و اغلب آن‌ها را صرفاً برای بانوان ارائه می‌کنند. این در حالی است که توجه به زیبایی و سلامتی برای تمام افراد ضروری است و آقایان نیز به اندازه بانوان حق دارند ظاهری زیبا و آراسته داشته باشند.

حقیقت این است که ذات هر انسان به صورت فطری تمایل به زیبایی دارد؛ بنابراین به عنوان یک آقا نیازی نیست خودتان را در استفاده از خدمات زیبایی محدود کنید! اگر دوست دارید با انجام برخی کارها زیباتر به نظر برسید، حتماً آن‌ها را انجام دهید. یکی از ساده‌ترین کارهایی که برای سلامت و آراستگی پیشنهاد می‌شود، رعایت یک روتین مراقبت از پوست است.

مزایای داشتن روتین پوستی مناسب

در همین ابتدای کار باید بگوییم که این مقاله با یک هدف اصلی نگارش می‌شود و آن هم آگاه‌سازی درباره رفع موانع ذهنی و کلیشه‌های جنسیتی درخصوص مسائل بهداشتی است! اگر از مزایای داشتن یک روتین پوستی خوب آگاه باشید، دیگر هرگز خودتان را از آن محروم نخواهید کرد و چه بسا برای بهبود و تقویت آن نیز تلاش کنید.

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن ماست. اگر چه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما پوست به سبب تشکیل شدن از چندین بافت مختلف، یک عضو یا اندام محسوب می‌شود. وظیفه اصلی این عضو، حفاظت از بدن و جلوگیری از ورود عوامل بیماری‌زا است؛ همین مسئله گواه این مدعاست که پوست، یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن محسوب می‌شود و آسیب به آن می‌تواند آسیب سایر اندام‌ها را نیز در پی داشته باشد. حقیقت این است که مکانیزم‌ها دفاعی متعدد در سطح پوست، سدی محکم و غیرقابل نفوذ از آن ساخته‌اند؛ البته تا جایی که پوست را در حالت نرمال نگه داشته و آسیبی به آن وارد نکنید!

زندگی در شهرهای شلوغ و گذراندن روزهای پر از مشغله سبب شده که تمام اندام‌ها و ارگان‌های بدن تحت تأثیر قرار بگیرند. همین که چند ساعتی را در هوای آلوده نفس می‌کشید، ریزگردها علاوه بر ریه، بر پوست شما نیز نشسته و آن را در معرض آسیب قرار می‌دهند. نور خورشید و اشعه‌های ماورای بنفش آن یک عامل بسیار مضر برای پوست هستند که به عنوان یکی از عوامل اصلی سرطان پوست تلقی می‌شوند. حال با این وجود، چه چیزی مانع آن می‌شود که از پوست خود مراقبت کنید؟ چند مورد از مهم‌ترین مزایای روتین مراقبت پوستی را در ادامه شرح داده‌ایم.

روتین پوستی سلامت پوست شما را تضمین می‌کند

نخستین مزیت داشتن یک روتین مراقبت پوستی، تضمین سلامت پوست است. در حال حاضر سبک زندگی ناسالم سبب شیوع بیش از پیش مشکلات پوستی شده؛ به طوری که در یک آمار غیررسمی میزان ابتلا به سرطان پوست غیر ملانومی، بین 2 الی 3 میلیون نفر در سال برآورد شده است. این آمار به نوبه خود می‌تواند نگران‌کننده باشد. از آن جا که مشکلات پوستی بعضاً می‌توانند بسیار خطرناک و کشنده باشند، لازم است که از پوست خود مراقبت کنید. پاک کردن آلودگی‌ها از سطح پوست و همچنین حفاظت از آن در برابر اشعه‌ها مضر نور خورشید، از جمله اقدامات مؤثری است که می‌توانید انجام دهید.

مراقبت از پوست سبب جوانسازی آن می‌شود

هیچ مردی دوست ندارد و در ابتدای جوانی شبیه به یک پدربزرگ به نظر برسد! با این حال وضعیت فعلی زندگی ما در دنیای صنعتی امروزی می‌تواند در عرض چند سال چنان تغییری در پوستتان ایجاد کند که فکرش را نمی‌کنید. بنابراین لازم است برای این موضوع چاره‌ای بیندیشید و پوستتان را جوان و شاداب نگه دارید. آب‌رسانی و تغذیه مداوم پوست معجزه می‌کند. کافیست یک روتین مراقبت پوستی مناسب داشته باشید تا به اکسیر جوانی دست پیدا کنید.

چین و چروک‌ها و مشکلات پوستی از بین می‌روند

اگر چه برخی از آقایان گمان می‌کنند چین و چروک‌های پوست برگشت‌ناپذیرند و نمی‌توان آن‌ها را با روش‌های غیرتهاجمی اصلاح کرد، باید گفت یک روتین مراقبتی حرفه‌ای حتی چین و چروک‌های صورت را نیز برطرف می‌کند. کافیست ترکیبات مناسبی را انتخاب کنید تا چین‌های پنجه کلاغی اطراف چشمتان محو شده و خط لبخدتان نیز کمرنگ شود. همچنین برای درمان مشکلاتی نظیر آکنه یا اسکار نیز روتین مراقبت از پوست بهترین انتخاب است.

روتین پوستی مناسب زیبایی خاصی به چهره می‌بخشد

دو عکس از افرادی با پوست‌های مختلف را مشاهده کنید که یکی پوستی صاف و شفاف داشته و دیگری پوستی پر از آکنه، اسکار و چین و چروک دارد. بدیهی است که مورد اول، زیبایی بیشتری نسبت به مورد دوم دارد. دیدن پوستی شفاف، بدون چروک و بدون آکنه، یکی از ارکان زیبایی صورت است و اهمیت زیادی دارد. از این رو با داشتن یک روتین مراقبت پوستی مناسب و رفع نواقص پوست، به فرد زیباتری تبدیل خواهید شد.

پوست سالم، اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند

تمام نکاتی که به آن‌ها اشاره کردیم، در نهایت سبب افزایش اعتماد به نفس شما خواهند شد. افرادی که پوستی ناسالم و آسیب دیده دارند، به مراتب اعتماد به نفس کمتری برای برقراری ارتباط و حضور در اجتماع خواهند داشت. این در حالی است که هر فعالیتی در جهت زیبایی چهره، اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. آقایانی که ظاهری آراسته دارند، در ارتباطات خود موفق‌تر عمل می‌کنند.

آیا داشتن یک روتین مراقبت پوستی به جنسیت ارتباط دارد؟

در بسیاری از مسائل گوناگون، شکاف قابل توجهی میان توجیه علمی با عرف و دیدگاه برخاسته از فرهنگ وجود دارد. زمانی که رسیدگی به پوست و ظاهر را از نظر علمی بررسی می‌کنیم، هیچ تفاوتی میان خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. همه افراد برای آن که پوستی سالم و شاداب داشته باشند، می‌بایست از آن مراقبت کنند. این مراقبت از طریق انجام مداوم برخی کارها انجام می‌شود که آن را روتین پوستی می‌نامیم.

در ارتباط با مسائل بهداشتی و سلامتی، دو مورد بسیار مهم وجود دارد. نخستین نکته، پیشگیری است که عامل مهم‌تر نیز محسوب می‌شود و هزینه به مراتب کمتری هم دارد. مورد دوم، درمان است که بهای سنگینی را نیز می‌طلبد. شرایط  محیطی و سبک زندگی فعلی اغلب افراد ایجاب می‌کند که روتین پوستی مناسبی داشته باشند و آلودگی‌ها را از صورت خود پاک کنند تا دچار مشکلات حاد نشوند. از سوی دیگر، ممکن است مشکلات و بیماری‌هایی بروز پیدا کرده باشند که برای درمان آن‌ها نیاز به رعایت روتین مراقبت پوستی داشته باشید. در هر صورت، بررسی شرایط نشان می‌دهد که توجیهی برای رعایت نکردن روتین پوستی وجود ندارد.

مزایایی که در قسمت قبل به آن‌ها پرداخته شد اثبات می‌کنند که شما به عنوان یک آقا، هیچ تفاوتی با یک خانم از نظر رسیدگی به پوست ندارید؛ چرا که شما هم به زیبایی و آراستگی نیاز دارید و این، نشان پرستیژ و شخصیت شماست. از سوی دیگر، نخستین نیاز ما در زندگی سلامتی است و شما می‌بایست از آن به عنوان هدیه‌ای از جانب خداوند، نگهداری کنید.

دلایلی که اثبات می‌کنند آقایان بیشتر به روتین مراقبت از پوست نیاز دارند!

اگر تا به این جای گفتمان قانع نشده‌اید که روتین مراقبت پوستی زن و مرد نمی‌شناسد، در این قسمت به شما اثبات خواهیم کرد که آقایان حتی بیشتر از خانم‌ها به راهنمای انتخاب بهترین محصولات روتین پوستی نیاز دارند. به عنوان یک مرد، اگر عوامل آسیب‌زایی که روزانه با آن‌ها در ارتباط  هستید را بشمارید، خواهید دید که حتی بیشتر از خانم‌ها به روتین پوست نیاز دارید! به مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم، توجه کنید.

آقایان اغلب مدت زمان بیشتری  را خارج از خانه می‌گذرانند

در اغلب خانواده‌ها آقایان سهم بیشتری در تأمین مخارج خانواده دارند و از این رو مدت زمان بیشتری را برای کسب درآمد در خارج از خانه سپری می‌کنند. همین مسئله آن‌ها را در معرض آلودگی‌های مختلف از جمله گرد و غبار، سرب، دود و دم و … قرار می‌دهد. از این رو مستعد بروز زودرس چین و چروک‌ها و حتی بیماری‌های پوستی خواهند بود. یک روتین پوستی مردانه می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

آقایان بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند

با توجه به مورد قبل، آقایان بیشتر از خانم‌ها در معرض آفتاب قرار می‌گیرند. برخی از مشاغل به طور کلی در کشور ما برای آقایان تعریف شده‌اند؛ به عنوان مثال پلیس راهور که در شرایط مختلف جوی باید در فضای باز فعالیت کند، همیشه یک مرد است که در معرض انواع آلودگی‌ها و همچنین اشعه‌های مضر خورشید قرار می‌گیرد! اگر مشاغل این چنینی دارید، درنگ نکنید و روتین مناسب خود را از سایت بردارید.

آقایان معمولاً تماس بیشتری با مواد شیمیایی صنعتی و … دارند

کارخانجات مختلف اغلب کارگران خود را از میان آقایان انتخاب می‌کنند. این افراد دائماً در تماس با محصولات شیمیایی مختلفی هستند که می‌توانند آثار مخربی بر پوست داشته باشند. این موضوع نیز یکی دیگر از مسائلی است که ثابت می‌کند آقایان هم باید به سلاکت پوست خود توجه کنند و روتین پوستی خود را به صورت منظم اجرا نمایند.

آقایان مستعد استرس و فشار روانی زیاد هستند

مجموعه فشارهای روانی و استرسی که در زندگی به آقایان وارد می‌شود، آن‌ها را مستعد بروز چین و چروک و پیری زودرس پوست خواهد کرد. عدم توجه به پوست نیز مزید بر علت است تا این روند سریع‌تر از حد معمول طی شود. اگر می‌خواهید در سی سالگی شبیه به یک پدربزرگ به نظر نرسید، به پوستتان توجه کنید!

مروری بر مراحل اصلی روتین پوستی آقایان

از دلایل اهمیت روتین پوستی برای آقایان که بگذریم، آشنایی با چند مرحله ساده از یک روتین پوستی ساده می‌تواند نظر شما را به خود جلب کند. شاید در ابتدا بتوانید این کار را به عنوان تفریح انجام دهید تا برای چند دقیقه حس خوبی داشته باشید. یک بار که آلودگی‌ها را از سطح پوست خود پاک کرده و نفس کشیدن سلول‌های پوستتان را احساس کنید، به تکرار این کار علاقند خواهید شد. در ادامه سه مرحله اصلی یک روتین ساده را مرور خواهیم کرد.

پاکسازی

نخستین مرحله از یک روتین پوستی، پاکسازی است که اهمیت بسیار زیادی هم دارد. تا زمانی که آلودگی‌های پوست را از سطح آن پاک نکنید، نمی‌توانید مواد مغذی مورد نیاز را به آن برسانید و آبرسانی را به درستی انجام دهید. پاکسازی پوست با محصولی مثل میسلار واتر انجام می‌شود. اگر یک پد را به میسلار واتر آغشته کرده و روی پوست صورت خود بکشید، تغییر رنگ آن را به وضوح حس خواهید کرد که نشان از آلودگی هوا و محیط است. علاوه بر میسلار واتر، ماسک‌هایی نیز برای پاکسازی وجود دارند که منافذ پوست را تخلیه می‌کنند.

تونینگ

تونینگ در حقیقت به معنای متعادل‌سازی سطح پوست است. تونر یکی از اجزای جدانشدنی از روتین پوستی محسوب می‌شود که استفاده از آن تأثیر به سزایی بر شادابی پوست دارد؛ به خصوص اگر پوست چربی داشته باشید. داستان از این قرار است که چربی و ph پوست ما باید در حد نرمالی باشند تا میکروارگانیسم‌ها بر سطح آن رشد نکنند. چنان چه از این محدوده خارج شوند، شرایط برای رشد باکتری‌های مضر فراهم می‌شود. تونر با ترکیبات خاص خود، ph و چربی پوست را در حد نرمال تنظیم می‌کند تا مشکلی ایجاد نشود. علاوه بر تونر، می‌توانید به کمک انواع سرم‌ها و ماسک‌ها نیز پوست را اصلاح کنید. در دیگر مقالات سایت تک به تک این جزئیات را بررسی کرده‌ایم.

آبرسانی

آخرین مرحله از هر روتین پوستی، آبرسانی است. حتماً بارها شنیده‌اید که برای شادابی پوستتان باید مقدار قابل توجهی آب بنوشید تا پوست، شفاف شود. این مسئله اثبات‌کننده نیاز شدید سلول‌های پوستی به آب است؛ به حدی که علاوه بر نوشیدن آب، به صورت موضعی نیز از آبرسان‌ها استفاده می‌کنیم. به این ترتیب میزان رطوبت در دسترس سلول‌های پوستی به حد قابل قبولی می‌رسد. توجه کنید که رطوبت پوست با چربی پوست متفاوت است. حتی  اگر پوست چربی دارید، می‌بایست از آبرسان استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اهمیت و ضرورت روتین پوستی برای آقایان آشنا کنیم. با توجه به آن چه در مقاله گفته شد، خوب است یک روتین پوستی هرچند ساده برای خود طراحی کرده و به آن پایبند باشید. در مقالات بعدی به جزئیات روتین پوستی آقایان و نحوه اجرای آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید تا اکسیر جوانی را طی چند مقاله آتی به شما آموزش دهیم.

Share:

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top