روتین پوستی آقایان : ساده و سریع برای مراقبت روزانه

روتین پوستی آقایان

رمز و راز پوستی جوان و شاداب برای آقایان

بیایید یک بار برای همیشه با نگاه جنسیت‌زده و کلیشه‌های جنسیتی در خصوص مسائل زیبایی و بهداشتی خداحافظی کنیم! فرض کنید با مردی مواجه می‌شوید که علی‌رغم سن و سال کم، چهره‌ای شکسته و پوستی پر از چین و چروک دارد. آیا چنین فردی را تحسین می‌کنید؟ طبیعتاً خیر!

همه ما به زیبایی و آراستگی علاقمندیم و این، به ذات آدمی باز می‌گردد؛ بنابراین نه به سن و سال مرتبط است و نه به جنسیت. شما به عنوان یک مرد حق دارید پوست شادابی داشته باشید و جوان‌تر از سن و سالتان به نظر برسید. این یک مزیت برای شما به حساب می‌آید. چند دقیقه از زمانتان را صرف خواندن این مقاله کنید تا راز جوانی را فاش کنیم.

روتین پوستی ساده برای آقایان

ساده‌ترین روتین‌ پوستی از سه جزء اصلی تشکیل می‌شوند؛

  1. پاکسازی
  2. لایه‌برداری
  3. و مرطوب کردن.

روتین پوستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

روتین پوستی در حقیقت مجموعه‌ای از اقدامات را شامل می‌شود که سبب تقویت پوست شده و از آن در برابر عوامل آسیب‌زا حفاظت می‌کنند. به عنوان مثال ساده‌ترین کاری که برای حفاظت از پوست خود انجام می‌دهیم، استفاده از ضد آفتاب است؛ بنابراین استفاده از ضد آفتاب می‌تواند بخشی از یک روتین پوستی باشد. چند نکته بسیار مهم در خصوص روتین پوستی و نحوه انتخاب بهترین محصولات مراقبت از پوست وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

  • داشتن روتین پوستی مخصوص جنسیت خاصی نیست و همه افراد می‌توانند برای حفاظت از پوست خود، برنامه مشخصی داشته باشند. اتفاقاً از آن جا که آقایان ممکن است مدت زمان بیشتری را بیرون از خانه سپری کنند و یا تحت فشار استرس بیشتری قرار بگیرند، داشتن روتین پوستی برای آن‌ها ضروری‌تر است.
  • روتین پوستی آقایان در شرایط گوناگون می‌تواند متفاوت باشد. بسیار مهم است بدانید که روتین شما بسته به شرایط فیزیکی و وضعیت پوست خودتان مشخص می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان برای همه افراد، یک نسخه پیچید.
  • مواد استفاده شده در روتین پوستی آقایان می‌تواند بر اثربخشی آن تأثیر داشته باشد؛ با این حال بسیار مهم است که یک روتین هرچند ساده و اصولی داشته باشید. گاهی داشتن یک روتین بسیار ساده با ماسک‌های خانگی نیز می‌تواند معجزه کند.

با در نظر داشتن این نکات، می‌توانید پوستی جوان، شاداب و مهم‌تر از همه سالم داشته باشید. در ادامه مرحله به مرحله داشتن یک روتین پوستی درست را شرح داده‌ایم. بسته به شرایط پوستتان می‌توانید برخی از آن‌ها را تغییر دهید.

چرا باید به سلامت پوست خود اهمیت بدهیم؟

نخستین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم، این است که اصلاً چرا باید به پوست خود توجه کنیم و داشتن روتین پوستی چه مزایایی برایمان خواهد داشت؟ حقیقت این است که پوست، به سبب آن که از چند بافت مختلف تشکیل شده، یک اندام به حساب می‌آید؛ اندامی که سرتاسر بدن را می‌پوشاند.

از قضا این اندام، بزرگ‌ترین اندام بدن نیز هست و نقش محافظتی برای مراقبت از بدن دارد. حال تصور کنید این اندام بسیار مهم، روزانه در تماس با دنیایی از آلودگی‌ها قرار می‌گیرد. از دود و دم هوا گرفته تا اشعه‌های مضر خورشید، همگی عامل نابودی پوست هستند.

این مسئله در شهرهای شلوغ و پر از آلودگی تشدید هم می‌شود. به نظر شما راه حل محافظت از پوست در برابر این همه مضرات مختلف چیست؟ طبیعتاً نمی‌توانید برای دور بودن از آلودگی‌ها دائماً در خانه باشید؛ بلکه لازم است پوستتان را به خوبی تقویت کنید تا در برابر این همه دشمن، مسلح باشد! روتین پوستی مناسب همان چیزی است که پوست شما را نجات خواهد داد.

اصول یک روتین پوستی مناسب و اثربخش

هر روتین پوستی آقایان و بانوان از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود که هر یک از آن‌ها وظیفه خاصی را برعهده دارند. واژه روتین به معنای کاری است که هر روز به صورت مداوم انجام می‌دهید؛ بنابراین وجه اشتراک تمام روتین‌ها این است که به صورت مداوم انجام می‌شوند تا به اثربخشی برسند.

کسانی که روتین پوستی را مشخص می‌کنند، در قدم اول باید نسبت به بافت‌ها و ساختار پوست آگاه باشند. سپس مشکلات آن را بررسی کرده و در قدم بعد، درمان آن‌ها را نیز مشخص نمایند.

البته در بسیاری از مواقع داشتن روتین پوستی برای جلوگیری از بروز مشکلات پوستی است که این، فرم ایده آل یک روتین خواهد بود. در ادامه بسته به این که می‌خواهید روتین ساده یا حرفه‌ای داشته باشید، توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

سه جزء اصلی مراقبت پوستی آقایان

این سه جزء اصلی در تمام روتین‌ها وجود دارند و اگر می‌خواهید پوست سالم و شادابی داشته باشید، نباید هیچ یک از آن‌ها را حذف کنید. نحوه استفاده از هر محصول، به شرح زیر است:

  • استفاده از پاک‌کننده باید دو بار در روز انجام شود. یک بار صبح‌ها پیش از خروج از منزل صورت خود را پاکسازی کنید و یک بار شب‌ها پیش از شروع مراحل روتین این کار را انجام دهید. محصولاتی که شب‌ها استفاده می‌کنید، بعضاً تا صبح روی صورتتان می‌مانند. همچنین در طول شب عرق و باکتری و … در روزنه‌های پوستتان جمع می‌شوند؛ پس بسیار مهم است که هر روز صبح صورت خود را با پاک‌کننده تمیز کنید. همچنین شب‌ها برای پاک کردن آلودگی‌های طول روز می‌بایست پوستتان را به خوبی پاک نمایید.
  • لایه‌برداری پوست باید دو بار در هفته انجام شود. سلول‌های پوست به صورت مداوم می‌میرند و با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند. برای آن که پوست فرصت بازسازی داشته باشد و منافذ آن با سلول‌های مرده پر نشوند، لازم است از لایه بردار استفاده کنید. اسکراب‌های خانگی یا لایه‌بردارهای برندهای معتبر می‌توانند انتخاب مناسبی برای لایه‌برداری پوست باشند. توصیه اکید ما این است که بیشتر از دو بار در هفته پوستتان را لایه‌برداری نکنید؛ چرا که پوست فرصت بازسازی نخواهد داشت و دچار آسیب می‌شود.
  • استفاده از مرطوب‌کننده بخش مهمی از روتین است. متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل داشتن پوست چرب، از مرطوب کننده استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که  این دو موضوع هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. مرطوب‌کننده وظیفه آبرسانی و تغذیه پوست را برعهده دارد؛ اما چربی پوست، یک عامل حفاظتی برای آن است که نباید از حد مشخصی فراتر برود. دو بار در روز، صبح و شب، پوست خود را با مرطوب کننده مناسب مرطوب کنید.

روتین پوستی متوسط برای آقایان

روتین پوستی ساده‌ای که معرفی کردیم، کمتر از ده دقیقه در روز زمان می‌برد. اگر می‌خواهید کمی بیشتر به پوستتان بپردازید و آن را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان دهید، می‌توانید از یک روتین پیشرفته‌تر استفاده کنید. محصولات مراقبتی در این روتین بیشترند و به طیف گسترده‌ای از دغدغه‌ها پاسخ می‌دهند. چند مورد از رایج‌ترین این محصولات را در ادامه توضیح داده‌ایم.

سرم آبرسان

سرم‌ها همواره نقش مؤثری در سلامت پوست دارند و با خواص گوناگون، برای انواع پوست‌ها استفاده می‌شوند. یکی از مؤثرترین انواع سرم‌ها، سرم‌های آبرسان هستند. آبرسان‌ها به اعماق پوست نفوذ کرده و ضمن هیدراته کردن آن، مواد مغذی را نیز در اختیار پوست قرار می‌دهند.

هیالورونیک اسید یکی از واجبات هر روتین پوستی مخصوص آقایان است که پوست را جوان، شاداب و درخشان خواهد کرد. نکته مهم این است که از سرم‌ها باید پس از پاک‌کننده و پیش از مرطوب‌کننده استفاده کنید. این موضوع درباره تمام سرم‌ها صادق است.

 کرم دور چشم

پوست دور چشم، نازک‌ترین قسمت از پوست صورت است که زودتر از سایر قسمت‌ها نیز آثار پیری را نشان می‌دهد. چروک‌های پنجه کلاغی، سیاهی و پف زیر چشم، گود شدن آن و مشکلاتی از این دست، تأثیر بسیار زیادی بر چهره خواهند داشت.

کرم دور چشم در اغلب روتین‌های پوستی به عنوان یکی از ضروریات تلقی می‌شود. این کرم بسیار غلیظ و در عین حال لطیف است. خوب است حداقل یک بار در روز از کرم دور چشم استفاده کنید تا پوست دور چشمتان سفت، روشن و باطراوت باشد.

 ماسک صورت

ماسک‌های صورت جایگاه ویژه‌ای در روتین‌های پوستی دارند. به طور کلی می‌توان این ماسک‌ها را در دو دسته طبقه‌بندی کرد. دسته اول ماسک‌هایی مانند ماسک زغال یا خاک رس هستند که پاکسازی‌کننده‌اند. این ماسک‌ها آلودگی‌ها را از دل منافذ بیرون می‌کشند تا پوست تمیز شود.

دسته دیگری از ماسک‌ها نیز وجود دارند که تغذیه کننده هستند. برای احیای پوستتان خوب است یک بار در هفته از این ماسک‌ها استفاده کنید. ماسک‌ها ممکن است پمپی، تیوپی، ورقه‌ای و یا در شکل‌های دیگر تولید شوند.

 درمان موضعی

برخی از محصولات مراقبت پوستی باید به صورت موضعی استفاده شوند. به عنوان مثال کرم دور چشم، تنها برای دور چشم استفاده می‌شود و استفاده از آن برای قسمت‌های دیگر صورت، ضرورتی ندارد. آکنه و اسکار نیز باید به همین روش درمان شوند. می‌توانید از کرم‌های مخصوص برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید.

 تونرها

استفاده از تونر برای همه افراد ضروری نیست؛ با این حال اگر پوست چربی دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً تونر را در روتین پوستی خود قرار دهید. تونرها وظیفه تعدیل چربی و اسیدیته پوست را بر عهده دارند. پس از پاکسازی پوست، می‌توانید از تونر استفاده کنید تا پوستتان بیش از حد چرب یا خشک نشود.

روتین پوستی حرفه‌ای برای آقایان

پس از گذراندن دو مرحله روتین ساده و متوسط، این جا به غول مرحله آخر می‌رسیم. آن دسته از آقایانی که به سلامت پوست خود اهمیت زیادی می‌دهند و هر از گاهی با یک متخصص پوست نیز در این خصوص مشورت می‌کنند، یک روتین تخصصی و حرفه‌ای را در برنامه خود می‌گنجانند تا شاهد بهترین نتیجه باشند. این روتین عمدتاً مبتنی بر برخی مواد خاص است. به مواردی که در ادامه معرفی می‌شوند، توجه داشته باشید.

ویتامین c

اگر می‌خواهید پوستی روشن و شفاف داشته باشید و هایپرپیگمنتیشن‌ها را از بین ببرید، حتماً ویتامین c را در نظر داشته باشید. استفاده از محصولاتی که در ترکیبات خود ویتامین c داشته باشند، پوستتان را شاداب و باطراوت می‌کند. البته در محصولات شیمیایی عمدتاً لفظ «اسید اسکوربیک» را می‌بینید که شکل خالص ویتامین c است.

 آلفا هیدروکسی اسیدها

اغلب لایه بردارها شامل آلفا هیدروکسی اسیدها هستند. به عنوان مثال «اسید لاکتیک» یا «اسید گلیکولیک» را می‌توانید در ترکیبات بسیاری از سرم‌های لایه بردار مشاهده کنید. حتی در بسیاری  از سرم‌های خانگی نیز می‌توانید آلفا هیدروکسی اسیدها را داشته باشید. در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین‌ها «ماندلیک اسید» است که برای از بین بردن اسکار آکنه بسیار مؤثر واقع می‌شود.

 بتا هیدروکسی اسیدها

تنها بتا هیدروکسی اسید مورد استفاده، «سالیسیلیک اسید» است که از پوست درخت بید گرفته می‌شود. این ماده به داخل منافذ پوست نفوذ کرده و سلول‌های مرده را پاکسازی می‌کند. از سوی دیگر سالیسیلیک اسید می‌تواند چربی اضافی پوست را در خود حل کند تا پوست بیش از حد چرب نباشد. در بسیاری از محصولاتی که آکنه پوست را از بین می‌برند،  این ماده وجود دارد.

 سرامیدها و کلاژن

در اغلب محصولات مراقبت پوستی، سرامیدها در کنار کلاژن استفاده می‌شوند. سرامید در حقیقت نوعی اسید چرب است و کلاژن، نوعی پروتئین محسوب می‌شود. زمانی که سن ما افزایش پیدا می‌کند، خاصیت ارتجاعی و کشسانی آن کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر است که رفته رفته پوست شل و چروک خواهد شد. سرامیدها در کنار کلاژن، محصولات مورد نیاز پوست را فراهم می‌کنند تا دچار مسائل این چنینی نشود.

اسید فرولیک

آنتی اکسیدان‌ها در همه جای بدن شما نقش مؤثری ایفا می‌کنند و اثر آن‌ها بر پوست، بیش از آن چیزی است که گمان می‌کنید. برای آن که بتوانید پوستی شاداب و جوان داشته باشید، از پدیدار شدن چروک‌های ریز جلوگیری کنید و نواقص آن را از بین ببرید، باید آنتی اکسیدان مصرف کنید.

«اسید فرولیک» یک آنتی اکسیدان قوی است که به جوان سازی پوست کمک می‌کند و مانع پیر شدن آن می‌شود. استفاده از محصولات مراقبت پوستی که حاوی اسید فرولیک هستند، بخش مهمی از یک روتین پوست حرفه ای برای آقایان محسوب می‌شود.

نتیجه گیری

با نکاتی که در این مقاله بیان کردیم، حالا از اصول روتین پوست آقایان آگاه هستید. کافیست پوست خود را به خوبی بشناسید و روتین مناسبی را برای آن تعریف کنید. توجه داشته باشید که روتین حرفه‌ای همیشه به معنای استفاده از محصولات گران قیمت نیست.

مهم این است که محصولاتی مناسب پوست خود انتخاب کرده و از بی‌ضرر بودن آن‌ها مطمئن شوید. حتی می‌توانید بخشی از روتین پوستی خود را به محصولات ارگانیک و ماسک‌ها و سرم‌های خانگی اختصاص دهید. به این ترتیب علاوه بر  داشتن پوستی جوان و شاداب، متحمل هزینه‌های گزاف نیز نخواهید شد.

با رعایت مواردی که در متن به آن‌ها اشاره شد،‌‌ پوستی فوق‌العاده جذاب و شفاف خواهید داشت و این مسئله، اعتماد به نفس مضاعفی نیز به شما می‌بخشد تا بیش از همیشه بدرخشید.

محسن باوی

علاقه‌مند به حوزه زیبایی مردان و دارای 10 سال تجربه در زمینه استفاده از محصولات مراقبت پوستی آقایان. هر آنچه در این مقاله خواندید، برگرفته از رعایت روتین پوستی مداوم می باشد.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top